Proč nechat zateplit panelový dům?

Každá budova, která byla postavena, vyžaduje nebo bude vyžadovat kompletní rekonstrukci kvůli zvýšení celkové životnosti, zlepšení kvality bydlení a snížení nákladů za energie. Vlastníte-li panelový dům, který byl postaven v 70. – 80. letech, pak je ideální doba na jeho rekonstrukci. Díky včasné a kompletní rekonstrukci se zlepší nejenom životnost a komfort bydlení nájemníků, ale také celková hodnota nemovitosti.

Rekonstrukce panelového domu – nejčastější opravy

U panelových domů dochází postupem času k řadě závad. Mezi ty nejběžnější se řadí špatné těsnění oken, vstupních dveří a střech, dále různé statické poruchy, pronikání vlhkosti dovnitř budovy, koroze balkonů, trhliny v místě ukotvení balkonů, špatná izolace apod.

Rekonstrukce panelového domu

V případě, že uvažujete o rekonstrukci, měli byste v prvé řadě vědět, jak je to se stavem celé budovy. Tento stav zhodnotí příslušná osoba a určí, v jakém rozsahu by měla být provedena příslušná rekonstrukce. Po zjištění stavu a ještě před realizací rekonstrukce je nutné vyřídit si stavební povolení a zadané firmě dodat potřebné dokumenty, které jsou potřeba pro vykonání rekonstrukce.

Zateplování panelových domů

Zateplení se provádí kvůli zvýšení komfortu bydlení, snížení nákladů za energie a zlepšení celkového vzhledu budovy. Zateplení rovněž slouží jako ochrana domů před vnějšími nepříznivými vlivy, čímž se zvyšuje životnost jednotlivých budov. Díky zateplení fasády lze snížit tepelné ztráty až o 50 % a odstranit či zamezit vzniku plísní šířící se vzduchem a tím přispět k lepšímu ovzduší v interiéru.

Oprava střechy panelových domů

Velice důležitou součástí každého panelového domu je střecha. Ta totiž chrání vnitřek před nepříznivými vlivy (např. proti dešti či sněhu). Kvůli její funkci je nezbytné, aby střecha byla ve vynikajícím stavu a nedocházelo k žádnému protékání vody a promrzání.

Výměna oken a vstupních vchodů

Okna a dveře jsou ty části, kterými nejvíce uniká teplo z budovy. Při zateplení fasády proto doporučujeme nechat vyměnit stará okna za nová, která budou vybavena kvalitním izolačním dvojsklem či trojsklem a tedy budou mít vynikající těsnící vlastnosti. Dveře v panelových domech tvoří pouze malou část, avšak i skrze ně dochází k výrazným tepelným ztrátám, proto se doporučuje vyměnit je během rekonstrukce za nové těsnící dveře.

Rekonstrukce balkonů

Součástí rekonstrukce panelových domů bývá i oprava nebo výměna balkonů. Výměna či oprava balkonů je prováděna z důvodu jejich špatného stavu a rekonstruují se s výměnou oken. I když rekonstrukce balkonů nepřináší majiteli žádný finanční efekt, vzhled balkonu svým způsobem příznivě ovlivňuje hodnotu celé budovy.

Výměna výtahů

Někdy se při rekonstrukci panelových domů můžete setkat také s výměnou výtahů. Tato výměna je opravdu nákladnou investicí, ale určitě se vyplatí. Díky výměně zvýšíte spolehlivost a bezpečnost při přepravě osob a stejně jako balkony, tak i výtahy zvyšují celkovou hodnotu dané nemovitosti.

Ať už si zvolíte kompletní nebo částečnou rekonstrukci, pamatujte, že se jedná o investici, která se Vám určitě vyplatí. Nejenom, že stávající nájemníci budou spokojení, ale zároveň se zvýší celková hodnota nemovitosti.

Děkujeme firmě MIRAS – zateplování fasád Plzeň, která nám poskytla materiály a pomohla se zpracováním tohoto článku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *