Skvělé bydlení ve starším domě

DSC 0906
Jsou byty a domy, ve kterých se každý cítí příjemně od prvního okamžiku, aniž by přemýšlel proč tomu tak vlastně je. Technicky vzato základem takového pocitu je příjemné prostředí, které vzniká, když budova nebo prostor přirozeně dýchá a vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 %. V letním horku je pak v místnostech příjemný chládek a naopak v zimě citelné teplo. Nikde žádná vlhkost ani průvan. Toto je synonymum pro zdravé bydlení, stejné jako najdeme v bytě staršího domu nedaleko Liberce.  
 
Jednoduchost a rychlost
Cílem rekonstrukce části domu bylo vyřešit samostatné bydlení jednoho člena rodiny, aniž by došlo k narušení chodu domácnosti ostatních. Investor měl k dispozici neobydlený otevřený půdní prostor nad garáží, což znamenalo realizovat vestavbu společně s izolací prakticky ze všech stran. Jednou z podmínek projektu byla stavba svépomocí, rychlost a jednoduchost.
 
DSC 0906
 
Inteligentní skladba
Navíc tu byly omezené finanční prostředky. Vestavba byla nakonec realizována za pomoci 100% suchých procesů, to znamená, že investor využil v maximální míře dřevo (OSB desky a latě) a sádrokartonové systémy Knauf. Pomocí expanderů Huffer® (v podstatě se jedná o trámy s nastavitelnou výškou) byly vytvořeny izolační prostory, do kterých byla následně aplikovaná foukaná tepelná izizolaceolace Climatizer Plus®. Aby byla splněna funkce difúzně propustného prostoru (podobně fungují dnešní outdoorové membránové bundy), byla v konstrukci izolace použita systémová parobrzdná folie pro-cliizolma® INTELLO Plus společně s pásky Tescon Vana, které posloužily k vytvoření neprodyšných spojů. Podlaha byla nakonec zafoukaná do výše 35 cm, zatímco na šikminy a strop byla aplikována 30 cm vrstva Climatizeru Plus®. U svislých stěn byla vytvořena skladba: stěna, izolace, vzduchová mezera pro odvětrávání a štít. „Já jsem vzděláním stavař, a vždy jsem pracoval s cihlou, ale jakmile jsem pochopil tento projekt systémově, tedy jak ty materiály společně fungují, nebylo o čem diskutovat. Věděl jsem ale, že pokud má být moje představa stoprocentně naplněna, musí všechny části systému k sobě pasovat. Proto jsem nechtěl šetřit tam, kde by to bylo kontraproduktivní, a volil vždy tu lepší variantu“, vysvětluje svůj postoj majitel. „Než jsem se definitivně rozhodl, byl jsem se podívat i v jiných domech, navíc jako milovníkovi přírodních materiálů mne ovlivnily vlastnosti Climatizeru, stejně jako protipožární vlastnosti a odolnost vůči veškerým živým škůdcům.“ V návrhu řešení bylo nutné počítat s tím, že se jedná o starý dům, který bojoval s vlhkostí, takže proto bylo nezbytné, aby prostor dýchal, aby se nepotil, a aby se veškerá vlhkost odváděla ven. V některých místech byl proto navíc použit Climasclimatyren®, který je primárně vhodný pro izolaci vlhkých prostor. Za zmínku stojí, že celá investice do bytu 2+1 o výměře cca 70 m2 se vešla do částky 400 tisíc korun a trvala necelé 4 měsíce.
 
10
 
Každý detail je důležitý
Vlastní zateplení (zafoukání) bytu Climatizerem Plus® trvalo 1,5 dne. Proces byl postupně kontrolován termokamerou, která odhalovala drobné problémy v detailech, například u oken, kde se stýkaly tři roviny, jež byly však následně velmi rychle vyřešeny. Problémových detailů však bylo poskrovnu, protože výhodou Climatizeru Plus® je, že foukáním se dostane prakticky všude, do každé sebemenší dutiny. „Líbí se mi, jak systém reaguje na podmínky, které panují. I v těch největších letošních vedrech jsme naměřili rozdíl teplot 6 °C. Podobně je to s vlhkostí, přestože zatím topím kamny na dřevo a měl jsem spíše obavy z toho, jak vytvořené teplo zregulovat.“ K příjemným překvapením patřila skutečnost, že investor nemusel řešit akustiku. Vlastní izolační skladba bohatě stačila na vytvoření dostatečného akustického komfortu. „Když například sestra dole v garáži startuje vůz, vůbec o tom nevím“.
Byt je navržen tak, aby mohl být v druhé etapě rekonstrukce rozšířen o další místnost, konkrétně kuchyňský kout s jídelním koutem. V jedné ze současných stěn se vyřízne potřebný otvor, Climatizer se vyluxuje, aby se mohl následně použít, a nic nebude bránit jednoduché realizaci další etapy přestavby.
Zateplení provedla aplikační firma Luboše Komárka z Liberce. Materiály jako Climatizer Plus®, expandéry Huffer®, Climastyren®, Proclima® folie a pásky dodala firma CIUR a.s. v rámci skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní nebo částečnou tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. COMPRI® je synonymem pro přirozené zdravé bydlení a nízké náklady na vytápění.
 
18
 
Další informace naleznete na www.compri-icomprizolace.cz nebo také na www.ciur
Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *