Tepelné čerpadlo jako zajímavá alternativa vytápění

Chystáte-li stavět nebo rekonstruovat váš dům a při té příležitosti budete řešit i zdroj vytápění, je dobré zvážit využití tepelného čerpadla. Tato zajímavá alternativa vytápění v sobě může skrývat vyšší počáteční investici, překvapí vás ale velmi nízkými provozními náklady a dalšími zajímavostmi.

Tepelné čerpadlo dokáže přebírat teplo z vody, země nebo vzduchu, převést jej na vyšší teplotu a využít jej k vytápění objektu nebo k ohřevu vody. Princip funkce je tedy velmi podobní chladničce, jen s obráceným chodem. Tepelná čerpadla jsou na trhu známá již dlouhou dobu, z důvodu jejich vysoké ceny a levných energií ale nebyla pro domácnosti příliš zajímavá. Tato skutečnost ale v současnosti již neplatí, zatímco ceny energií rostou, trh a technologický pokrok zlevnil pořizovací cenu tepelných čerpadel. Investice do tohoto zdroje vytápění se tedy vyplatí mnohem dříve.

 

Zdroj tepla z vody

Tepelné čerpadlo, které využívá jako zdroj tepla vodu, potřebuje celoroční vydatný vodní zdroj, nejčastěji se jedná o studnu. Tepelné čerpadlo přebírá teplo z vody a ochlazenou ji vrací zpět do druhé tzv. vsakovací studny. Toto řešení je dispozičně omezeno na objekty, které mají poblíž jak vydatný, tak i kvalitní zdroj vody. Znečištěná voda, nebo voda s nevhodným složením by totiž více zanášela výměník čerpadla a prodražovala tak jeho údržbu.

 

Zdroj tepla ze země

Tepelné čerpadlo, které přebírá teplo ze země, využívá ke své činnosti zemní kolektory nebo hloubkový vrt. Zemní kolektor se může umístit například pod povrch zahrady, výkon je částečně odvozen i od plochy, proto nemá smysl instalovat zemní kolektory na malé zahradě. V těchto případech se využívá hloubkový vrt. Tento způsob je mnohem efektivnější a stabilnější, pořizovací náklady jsou ale vyšší.

 

Zdroj tepla ze vzduchu

Tepelná čerpadla přebírající teplo ze vzduchu nejsou náročná na požadavky vůči okolí domu jako u variant země nebo vody a jsou tedy, co se týče instalace, nejjednodušší. Jsou naopak hlučnější a jejich výkon klesá s klesající venkovní teplotou mnohem výrazněji, než u ostatních variant. Jejich pořízení vychází ale nejlevněji a proto se můžou vyplatit i jako doplňkový zdroj tepla pro domácnost.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *