Nenápadný brouk jménem tesařík krovový miluje krovy domů. A nejen to – kromě krovů se tesařík zabydluje v podlahách, trámech a sloupech. Pochutná si na jakémkoliv měkkém, jehličnatém dřevu, vyhýbá se pouze jádrovým dřevinám. Obvykle si vybírá novostavby, ale nepohrdne ani hostinou ve starším objektu. Samozřejmě žije i jinde, avšak když má příležitost k hostině v lidském obydlí, neodmítá. Proč ve dřevě po většinu svého života pobývá a jak se proti němu bránit? Odpovědi najdete v tomto článku.
Na vlastnosti dřeva nedáme dopustit, ale často zapomínáme, že se v něm mohou zabydlet škůdci, kteří v něm páchají fatální škody. A právě tesařík je jedním z nich – klade vajíčka do měkkého a suchého dřeva a následně (po dobu 2 – 3 let) v něm přežívá ve stádiu larvy. Jakmile larva dospěje, zakuklí se a na jaře vyleze v podobě dospělého brouka otvorem s průměrem 6-10 mm, který si sám vyhlodá. Fáze dospělosti sice netrvá dlouho, ale i tak je schopna samička naklást až 200 vajíček.
O tesaříkovi se sice nehovoří tak často, ale ve skutečnosti je pro krov větší pohromou než obávaný červotoč. Ve srovnání s ním je méně nápadný a mnohem odolnější. Doslova si libuje v teplejším prostředí (červotoč nepřežije 30-40 °C) a jeho přítomnost obvykle zjistíme až podle otvorů, kterými dospělí jedinci vylézají. Do té doby larvy dřevo doslova cupují – budují pod povrchem chodbičky.
Pokud v noci (nebo jindy za naprostého ticha) slyšíte chroustání a vrzání, pravděpodobně máte co dočinění s tesaříkem krovovým. Dalším poznávacím znamením jsou drobné piliny, které se sypou ze dřeva, když v něm larva v plném pracovním nasazení buduje chodbičky. A také drobné výdutě, jež lze nahmatat v napadených místech.
A jak se před tesaříkem chránit? Impregnace obvykle nepomáhá, skutečně efektivní ochrana dřeva je hloubková injektáž. V případě méně intenzivního napadení může brouka zlikvidovat také mikrovlnná technologie.