Vybíráme nová okna – dřevěná okna nebo okna z plastu?

Pokud plánujete výměnu oken ve svém bytě nebo rodinném domě, ze všeho nejdříve byste se měli zaměřit na materiál, ze kterého budou okna vyrobena. Základní materiály pro výrobu oken jsou 3 – dřevo, plast a hliník. Výroba hliníkových oken ještě není tak rozšířená a tento typ oken se využívá zejména na firemní objekty a pro průmyslové účely. Do domácností se většinou volí okna plastová nebo okna dřevěná (eurookna). Každý materiál má svá specifika, přednosti i nedostatky. My si v dnešním článku popíšeme oba druhy, abyste se mohli lépe rozhodnout, který zvolíte pro svou domácnost.

 

Na začátek rada: Vybírejte tam, kde mají oba druhy!

Než začneme se samotným představováním vlastností jednotlivých materiálů, poskytneme vám základní radu. Pokud si stále nebudete jistí, zda jsou pro váš objekt lepší okna plastová nebo eurookna, využijte odborné poradenství u výrobců. Musí se ale jednat o výrobce, který má ve svém výrobním programu oba druhy oken. Když bude výrobce specializován zejména na okna plastová, tak vám nebude tvrdit, abyste si pořídili dřevěná okna, i když svými vlastnostmi by se vám dřevěná okna hodila více. Nechte si také od výrobce zaslat ceník a rozměry oken dřevěných či plastových, podle toho, který druh si pro vaše nová okna vyberete.

Začneme s okny plastovými

Nejprve si představíme plastová okna, která jsou nejrozšířenějším druhem. Rámy plastových oken jsou vyráběné ze speciálně upraveného PVC a do podoby různých profilů. Profily jsou vybaveny několika komorami a právě počet komor, jejich velikost a rozmístění mají velký vliv na tepelně-izolační vlastnosti celého okna. Mohou být také využity pro nízkoenergetické a pasivní řešení interiérů. Povrch plastových oken může mít mnoho podob a barev. Dokonce díky foliím může dobře imitovat pravé dřevo. Je však zcela nepropustný a při poškození se špatně opravuje. Mezi nejkvalitnější produkty na našem trhu se řadí plastová okna Oknoplastik. Jednou z hlavních výhod oproti oknům dřevěným je jejich cena.

 

Nyní okna dřevěná

Ještě před několika lety se stará dřevěná okna masově měnila za plastová, ale v současnosti se obliba dřevěného materiálu opět vrací. Moderní eurookna svými vlastnostmi jsou se staršími variantami neporovnatelná. Rám tvoří masivní dřevěné hranoly, bez mezer a bez komor. Jsou odolné a krása přírodního dřeva je nenahraditelná. I dřevěná okna mohou dosahovat skvělých izolačních vlastností a být využita i na pasivních stavbách. Mezi výhody patří fakt, že při drobném poškození je lze opravit a jejich přirozenou vlastností je propustnost. Místnost je tedy stále větraná a zabraňuje vytváření vlhkosti a plísní. U dřevěných oken však musíte počítat s vyšší pořizovacími náklady, než u oken plastových.

Další informace, které vám mohou pomoci při výběru vhodného typu oken pro vaše bydlení, se můžete dočíst v tomto článku. Najdete v něm podrobně popsané výhody i nevýhody jednotlivých typů oken včetně jejich tepelně-izolačních vlastností.  

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *