Vybíráte interiérové dveře do svého domu či bytu a nevíte, jaké zvolit? Nechte si poradit!

Dokážete si představit domov bez dveří? Zřejmě nikoliv. Dveře oddělují jednotlivé místnosti a do interiéru zkrátka patří. Bez nich bychom se těžko někde zamkli a nerušeni oddávali chvilce klidu. A jaké zvolit?
Na trhu se setkáme s různými typy interiérových dveří. Liší se od sebe konstrukcí, materiálem, způsobem zavírání, počtem křídel, mírou prosklení atd. V interiérech českých dveří se nejčastěji setkáme se dveřmi otočnými, jež se otevírají jedním směrem. Ty můžete mít buď jednokřídlé, či dvoukřídlé. Na obě strany se otevírají dveře kývavé, jimž se také říká lítačky. Typů dveří ale na trhu existuje mnohem víc.

 

Nemáte místa nazbyt? Pořiďte si dveře skládací či posuvné

Minimum prostoru zabírají dveře skládací, jimiž navíc prostor opticky rozdělíte na dvě části. Do malých garsonek jsou přímo ideální. Místem šetří i dveře posuvné, jež se zasouvají buď do nebo vedle tzv. falešné stěny. Skleněná výplň posuvných dveří navíc dokáže opticky zvětšit prostor. Další kategorií jsou interiérové dveře shrnovací vhodné například do šaten. Co vám ale brání jejich umístění i v jiných částech domu? Stejně jako dveře posuvné a skládací se samy nezavřou a obzvláště prstíky malých dětí jsou v jejich blízkosti v bezpečí.

 

Moderní bezfalcové, celoskleněné, nebo klasické dřevěné?

V moderních interiérech se vyjímají dveře bezfalcové neboli polodrážkové se skrytými panty. Ty splývají se stěnou a nijak nevyčnívají z prostoru. Počítejte ovšem s jejich o něco vyšší pořizovací cenou. Designově zajímavé bývají i luxusní a elegantní dveře celoskleněné. Pro svou transparentnost jsou však vhodné pouze do některých místností. Ty však zase dokonale prosvětlí. Klasikou jsou samozřejmě dveře dřevěné, popřípadě palubkové vhodné do tradičních interiérů a chalup.

 

Zaměřeno na povrch dveří

U dveří dostupných na českém trhu se setkáváme s různými druhy povrchů, ať již se jedná o papírovou fólii, laminát, či dýhu a masiv. Odpověď na otázku, jaký povrch dveří zvolit, záleží na mnoha faktorech. Papírová fólie je například citlivější na mechanickou zátěž a nedoporučuje se do prostor obývaných domácími mazlíčky a malými dětmi. Odolnější, nenáročný na údržbu, cenově dostupný a s bohatou škálou dekorů pak je laminát. Do tradičních obydlí a chalup se nezdráhejte investovat do dveří z dýhy či masivu, které budete mít doslova na doživotí.

 

Zaměřeno na barvu dveří

Interiérové dveře dnes můžete mít v různých barvách i dekorech. Laminátové dveře například na pohled nerozeznáte od dveří dřevěných. Z barev se velké oblibě těší bílá a černá, z dekorů světlý i tmavý ořech, světlý a stříbrný dub, nebo dub sonoma.

 

Zaměřeno na výplně dveří

Vašemu zájmu by však neměly uniknout ani výplně dveří. Nejběžnější bývá voština, dutinková dřevotříska a plná dřevotříska. Jaký je mezi těmito výplněmi rozdíl? Nejlehčím výplňovým materiálem je voština, což je ve své podstatě složený karton v dřevěném rámu. Dveře z voštiny jsou tedy lehké, ale moc dobře neizolují – tepelně ani zvukově. Těžší, pevnější, a tedy i kvalitnější v tomto smyslu je dutinková dřevotříska. Co se výplňových kvalit ovšem týče, na plné čáře vyhrává plná dřevotříska. Je odolná, pevná a s patřičnými zvukovými i tepelně izolačními vlastnostmi.

 

Zaměřeno na zárubně

Nedílnou součástí dveří jsou i zárubně, které se osazují po dokončení stavby. Pro jednokřídlé i dvoukřídlé dveře stejně jako otočné, posuvné a skládací se nejčastěji používají zárubně obložkové. Zárubně, které v kombinaci s dveřním křídlem pak slouží i jako zvukově izolační bariéra, ale můžete mít i ocelové, kovové a dřevěné.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *