Vytápění domu řešte v létě, ne v zimě

V zimě toho totiž už moc vyřešit nejde. Topná sezóna se nedá naplánovat, počasí z babího léta najednou přejde do chladného podzimu a my chceme mít doma teplo hned s první studenou nocí. Začít až tehdy řešit, jak a čím topit, může znamenat mnoho problémů a studený dům.

S ohledem na různá nařízení Evropské unie, změny v zákonech a také dotační programy jsou možnosti vytápění rodinných domů stále častějším tématem. Mnohým majitelům domů už pomalu dosluhují kotle na uhlí a ta řeší, jaký způsob vytápění objektu zvolit. Zajímají je tak nejen různé typy kotlů, čerpadel a dalších systémů, ale i úspora energií a peněz a v neposlední řadě i pohodlná obsluha a nenáročný bezúdržbový provoz.

Oblíbená jsou tepelná čerpadla, která si teplotu v domě regulují sama a není potřeba se o ně téměř starat. Právě jejich bezúdržbovost je velkým plusem, zvlášť pro ty, co byli zvyklí dvakrát denně chodit ke kotli nebo kvůli zatápění brzy vstávat. A samozřejmě je zde i otázka financí a stále se zvyšujících cen uhlí a celkových nákladů během topné sezóny. Tepelná čerpadla udržují v objektu stabilní teplotu bez výkyvů a to ve dne i v noci. Kdykoli se tak vrátíte do příjemně vytopeného domu bez ohledu na to, zda jste právě přijeli z práce nebo celodenního lyžování v horách. Teplotu hlídá tepelné čidlo a můžete ji kdykoli snížit nebo zvýšit podle momentální potřeby.

Kotel na tuhá paliva vydával teplo spalováním právě těchto paliv, zatímco tepelné čerpadlo využívá elektřinu. I to může náklady na vytápění snížit s ohledem na tarif a dodavatele elektřiny, ale uživatelský komfort a nenáročný provoz čerpadla na peníze nepřepočítáte. Snížit spotřebu elektřiny v domě vám může pomoci třeba solární ohřev vody a náklady tak ještě o kousek snížit. To nejhlavnější, co však oceníte na vytápění tepelným čerpadlem, je stálé teplo v domě a bez práce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *