Cesta k dnešnímu modernímu bydlení

Střední a starší generace si ještě dobře vzpomíná, jak se u nás žilo před dvaceti, třiceti lety. Většina rodin ve městech bydlela ve velmi podobných panelákových bytech, které patřily státu nebo podnikům. Získat takové bydlení mohli jenom manželé (s dětmi). Typická pro tyto byty byla malá kuchyň, do některých se nevešel ani stůl se židlemi pro všechny členy domácnosti. V umakartovém jádru se skrývaly stejné tmavé nevětratelné koupelny a záchody. I zařízením se domácnosti velmi podobaly, protože výběr nábytku a spotřebičů nebyl nijak pestrý. Stát podporoval mladé páry výhodnými novomanželskými půjčkami.

Vlastní a moderní domov díky stavebnímu spoření

V první polovině devadesátých let minulého století, po změně společenského uspořádání, vzniklo několik stavebních spořitelen, které začaly nabízet nový finanční produkt – stavební spoření. Díky příznivému úroku, velkému státnímu příspěvku a výhodnému úvěru si domácnosti mohly brzy našetřit na vlastní bydlení. Finanční poradci největší stavební spořitelny, oblíbené Lišky, pomohli svým klientům zprivatizovat velké množství bytů, vyřídili spoustu administrativních úkonů s původními vlastníky, jimiž byly většinou obce.

Spojením více smluv v rodině k novému rodinnému domu

Díky spojení více smluv o stavebním spoření v jedné rodině (přičemž je možné začít spořit i právě narozenému dítěti) byly postaveny a stále se staví nové domy. Ty jsou projektovány podle nových trendů – moderní vytápění s využití solární energie, kuchyň propojená se společenským prostorem, velká luxusní koupelna, šatny apod. Finanční možnosti si zájemce může sám předběžně spočítat pomocí kalkulačky.

Co vidíme na první pohled

Největší proměnu k lepšímu vidíme právě na panelákových sídlištích. Paneláky postupně byly zateplovány, získaly nové barevné fasády, stará, netěsnící, někdy i nebezpečná okna byla nahrazena pohlednými moderními plastovými. Podobně prokoukla i řada starých rodinných domů. Díky rekonstrukcím se snižují i náklady na vytápění a zvyšuje se tepelný komfort.

Plány na rekonstrukci

Mohlo by se zdát, že už skoro všichni mají bydlení vyřešené a žijí v moderním bytě či domě. Podle průzkumů stavební spořitelny plánuje 63% domácností v brzké době nebo později rekonstrukci. Proto je ČMSS připravena svým současným i budoucím klientům pomoci. Do letošního roku poskytla už přes milion úvěrů na bydlení. Jedním z produktů je například přímo úvěr na rekonstrukci bez zajištění, žadatel nemusí být ani současným klientem.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *