Exekuce na nemovitosti

Počet lidí, kteří nezvládají splácet své finanční závazky, narůstá. Spousta z nich skončí v exekučním řízení. Při exekuci nemovitosti je potřeba, aby si dlužník uvědomil, že čím dřív začne řešit daný problém, tím víc ušetří.

Kdo exekuci provádí a na jaké nemovitosti se vztahuje?

Provádět exekuci na nemovitost může soudní exekutor, soud, finanční úřad. Zablokovat lze jakoukoliv nemovitost, která je uvedena v katastru nemovitostí. Jedná se o rodinné domy, byty v osobním vlastnictví, chaty, pozemky atd.

Na co si dát pozor

Dopis o nařízení exekuce zaslaný poštou se považuje za doručený i v případě, že jej neobdržíte. Pokud pošle exekutor dopis na místo vašeho trvalého bydliště, má se za doručený a nikoho nezajímá, jestli bydlíte na jiné adrese.

Povinnosti exekutora při exekuci majetku

Exekutor je ze zákona povinen zajistit veškerý majetek dlužníka, ze kterého by měl být uhrazen celkový dluh dlužníka u věřitele, náklady exekuce a odměna exekutora. Zablokování nemovitosti se uskuteční usnesením soudu o nařízení exekuce na základě vydaného exekučního listu.

Rozhodne-li se exekutor vydražit nemovitost v dražbě, nechá si zhotovit znalecký posudek, který určuje cenu nemovitosti. Pro exekutora je to nejsnadnější způsob vymáhání dluhů. Pokud dojde k tomu, že vydražená částka je nižší než celková exekuce, je v exekuci pokračováno do té doby, dokud není zaplacena celá exekuce. Zabaví se a draží se movité věci, srazí se mzdy nebo je obstaven účet.

Dražební vyhláška nemovitosti

Dražební vyhlášku vydá exekutor poté, co je ustanoven odhad dražené nemovitosti znalcem, kterého určil exekutor. Tato vyhláška je pak doručena nejen dlužníkovi a věřiteli, ale také například obecnímu úřadu, katastrálnímu úřadu. Také je vyvěšena na úřední desce exekutorského úřadu.

Spoluvlastnický podíl v exekuci

Pokud vlastníte dům nebo byt ve dvou nebo více lidech, tak i zde si musíte dát pozor na exekuci. V tomto případě se jedná o tzv. podílové spoluvlastnictví, přičemž každý ze spoluvlastníků má ke společné věci spoluvlastnický podíl. Každý spoluvlastník má právo k celé věci a je omezen stejným právem dalších spoluvlastníků.

Vydání exekučního příkazu na prodej nemovitosti ještě nemusí znamenat její faktický prodej. Když nedojde k vyrovnání dluhu, po znaleckém ocenění bude nemovitost prodána a tomu předchází tzv. dražební vyhláška. V dražbě bude vyvolávací hodnota odpovídat dvou třetinám tržní ceny podílu domu.

Oddlužení nemovitosti

Mnohé firmy slibují oddlužení nemovitosti. Podstatou je vyplacení exekuce nebo dražby na nemovitosti prostřednictvím hypotéky bez zkoumání registru a příjmů. Pokud dlužník nebude úvěr řádně splácet, budou mu účtovány poplatky spojené s prodlením splátky, ale povede se mu zbavit exekuce na nemovitost.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *