Chcete finančně vycházet?

Stále více český rodin se pomalu ale jistě dostává do finanční tísně. Stabilně roste i počet osobních bankrotů či vyhlášených exekucí. Nechcete se do finančních problémů dostat? Potom i vy musíte přemýšlet a nastavit si takový finanční plán, který bude odpovídat vašim finančním možnostem a současně pokryje všechny vaše potřeby. Jak na to?

Spočítáno na korunu!

Pokud se nechcete dostat do finanční tísně, musíte si přesně spočítat vaše příjmy a současně i výdaje. Je to jediná možnost, jak sestavit rodinný rozpočet a mít všechny finance pod kontrolou. Zejména při sestavování výdajů buďte puntičkářky přesní. Započítat musíte nejen všechny obvyklé platby (např. za energie, telefon apod.) ale i výdaje, které si možná ani neuvědomujete – jsou to například obědy v restauraci, nákup drobností pro radost apod.

Musíte si stanovit priority

Abyste s penězi vycházeli, je třeba si sestavit žebříček priorit – tedy věcí, bez kterých si nedokážete život představit a naopak. Buďte soudní a rozhodujte se podle skutečných potřeb, nikoliv podle chtíče. Následně si musíte určit kolik peněz můžete na určitou položku utratit. Největší by měly být výdaje na základní potřeby jako na jídlo, bydlení (hypotéka, spotřeba energií), potřeby pro děti, ošacení a až potom přicházejí na řadu koníčky.

Co potřebujete půjčit

Pokud potřebujete půjčit peníze, opět si musíte vše řádně spočítat. Peníze si můžete půjčit u banky i u nebankovních institucí. Princip je stejný – pokud nebudete včas splácet, dostanete se do problémů a čekat vás může i exekuce. Proto – jestliže se během splácení dostanete do problémů a nebudete moci platit včas, informujte o tom vašeho věřitele. Vždy je možné nastavit splátkový kalendář a věc řešit. Pokud si berete půjčku, sledujte podmínky a hlavně výši ročního úroku RPSN. Je to stěžejní u běžné půjčky i u hypotéky. RPSN vyjadřuje, kolik ročně přeplatíte.

Pokud budete svou finanční situaci řešit, do problémů se nedostanete! Nepodceňujte tedy tuto stránku vašeho života!

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *