Energetický štítek nebo PENB?

Je energetický štítek totéž, co průkaz energetické náročnosti budovy? Stavím rodinný dům a chtějí po mně doložit jeho budoucí spotřebu energií. Stačí, když dodám energetický štítek, nebo si musím vyřídit PENB?

Pokud tápete v názvosloví a pletou se vám tyto často zaměňované pojmy, pak jsme právě pro vás připravili přehled základních rozdílů, které je od sebe odlišují.

 

Pouze štítek vám plnohodnotný PENB nenahradí

Ze zákona vyžadovaný průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, hodnotí spotřebu energie, která je přímo spojena s využíváním budovy. Zaměřuje se tedy na energii, kterou spotřebujete vytápěním nemovitosti, ohřevem vody nebo osvětlením.

 

Štítek energetické náročnosti se oproti PENB zaměřuje na hodnocení tepelné izolace budovy. V centru pozornosti jsou tedy jen tepelně-technické vlastnosti konstrukce nemovitosti.

 Štítek, který posuzuje kvalitu provedení střechy, stěn, podlahy a oken, tvoří dle nové legislativy pouze jednu část samotného energetického průkazu. Doložit jej navíc musíte pouze v případě, že žádáte o přidělení dotace z operačního programu Životní prostředí.

 Chcete se o PENB dozvědět více? Podívejte se na stránky odborníků na průkazy energetické náročnosti.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *