5 důležitých věcí při rekonstrukci rodinného domu

Přestavba staršího domu má svá specifika. Ještě než se do ní pustíte, promyslete si, co všechno budete předělávat a zformujte si přesnou podobu hotového projektu. V tomto článku jsme se zaměřili na střechu, fasádu, vodovodní potrubí, okna a zahradu. Na co si třeba dát pozor?

Připravte se na to, že rekonstrukce staršího domu je poměrně náročná. Ale se budete držet několika rad, tak rozhodně nemáte co zkazit. Především si stanovte přesný finanční a časový plán a nezapomeňte si přečíst i rady k rekonstrukci jednotlivých částí domu.


Předtím, než začnete

Přestavba si kromě financí bude vyžadovat zejména čas. Proto, pokud v domě už bydlíte a máte v plánu ho předělávat, připravte se na několik měsíců v bojových podmínkách. Pokud máte možnost bydlet dočasně jinde, nebo alespoň na nějakou chvíli poslat pryč děti, rozhodně to zvažte. Stavby bývají špinavé a hlučné. Po celý čas si však opakujte, že to za to stojí.

Za zvážení také stojí, pokud zrovna nejste stavební inženýr nebo architekt, vyhledat ještě před rekonstrukcí radu někoho zkušenějšího. Často se stává, že pokud přesně nevíte, jak by měla vypadat finální podoba, můžete zůstat po odchodu stavební firmy nepříjemně překvapeni. Kromě toho je na dělníky dobré pravidelně dohlížet po celou dobu trvání stavby. Samozřejmě v případě, že nemáte v plánu zvládnout celou přestavbu svépomocí.

Tím se dostáváme k výběru firmy. Vsaďte na serióznost a dobré reference. Znovu vám může poradit známý, který již rekonstrukcí nějaké části domu prošel. Profesionální firmu poznáte i díky tomu, že se s vámi poradí při výběru stavebního materiálu, nemá problém s penalizací za zpoždění a po skončení práce po sobě uklidí.


1. Ať vám do domu neprší

Každý majitel domu ví, že střecha je důležitá investice, proto při jejím výběru i dlouho zvažuje všechny možnosti. A těch je dnes už opravdu hodně. Bude to plechová krytina nebo pálená taška? Všechny možnosti mají svá pro a proti, proto je dobré se s nimi seznámit předem. I mezi betonovou a pálenou taškou je rozdíl.

Důležitým parametrem budoucí střechy je zejména její životnost. Co se týče zátěže, říká se, že betonová a tašková střecha vydrží více než plechová. Plechové krytiny jsou však většinou levnější a navíc přizpůsobené našim povětrnsotním podmínkám. U plechu je důležité zeptat se na jeho tloušťku a na odolnost vůči vichřici či krupobití. Každopádně při výběru střechy se vyplatí vsadit na kvalitu, neboť chrání celý dům.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, střecha musí splňovat několik základních podmínek. Mezi ně patří odolnost vůči nárazům, dobrá tepelná izolace a zabezpečení proti stékající srážkové vodě.


2. Fasádu třeba nejdříve zateplit

Pokud chystáte rekonstrukci staršího domu, rozhodně nevynechejte zateplení. To vám do budoucna zaručí lepší tepelnou regulaci a v konečném důsledku i energetickou úsporu. Proto je nezbytné vsadit na kvalitní izolační materiál (polystyren, minerální vlna) a zateplovací komponenty, přičemž jejich provedení by mělo být svěřeno odborníkům.

Nejpoužívanější jsou kontaktní zateplovací systémy, ale můžete si vybrat i z větraných zateplovacích systémů. Ty se používají zejména tehdy, když se fasáda skládá i z nepropustných materiálů, jako jsou kámen, keramika, sklo, plasty nebo vláknocement.

Na zateplení následně navazuje omítka. I ta už může být v současnosti termo, ale není to nutnost. Skládá se ze základní vrstvy, kterou tvoří malta a následně se do ní vtlačuje výztužná armovací síť, na kterou je nanesen základní nátěr a vrchní omítka. Na fasádu se nejčastěji používají ušlechtilé tenkovrstvé omítky a to akrylátová, silikátová nebo silikonová. Až na ně se nanáší fasádní barva dle vlastního výběru.


3. Na co si dát pozor u vodoinstalace

Při rekonstrukci domu byste neměli zapomenout na vodovodní potrubí. Rozvody inženýrských sítí mají totiž krátkou životnost. Vodovodní trubky se časem zanášejí, což následně negativně ovlivňuje kvalitu vody. Pokud si myslíte, že střechu nebo fasádu zvládnete svépomocí, potrubí rozhodně nechte na odbornících.

Vodoinstalace vedou odborníci citlivě, protože musí být v předepsané vzdálenosti od elektrických rozvodů a také nesmí vést nad plynovodem. Jakmile se vymění staré trubky za nové, je třeba udělat nezbytnou tlakovou zkoušku. Vnitřní potrubí na vodu může být z mědi, plastu nebo z pozinkované oceli. Na závěr se ještě celé potrubí proplachuje a dezinfikuje.

V rámci výměny vodovodních potrubí je vhodné vyměnit i oběhové čerpadlo. Nejčastěji používanými čerpadly jsou v současnosti ta, která fungují na principu voda-vzduch, kdy chladicí systém spolu s elektřinou ohřívají vodu. Čerpadla fungující na principu voda-voda vyžadují dostupnost spodní vody.


4. Nová okna jsou samozřejmost

Velkou energetickou úsporu na starším domě můžete dosáhnout i díky výměně oken. Nejmodernější okna mají kvalitní kování a těsnící profily po celém obvodu. Díky tomu se zabraňuje únikům tepla v maximální možné míře.

Na výběr máte z několika možností. Oblíbené začínají být dřevěná eurookna, které v sobě mají kouzlo tradičního přírodního materiálu, přičemž se skládají ze tří vrstev dřevěných lamel. Kromě toho jsou v nabídce plastová okna, hliníková okna nebo kombinované možnosti, nejčastěji na bázi dřevo-hliník nebo plast-hliník.

Při výběru vhodného typu oken zvažte zejména jejich tepelně-izolační vlastnosti, protihlukové a vzduchotechnické vlastnosti, životnost, ale i hořlavost.


5. Nezapomeňte na zahradu

Když už investujete množství času a prostředků do celkové rekonstrukce domu, rozhodně nevynechejte i zahradu. Díky tomu dodáte celé přestavbě dokonalý finální efekt a vytvoříte si také příjemné místo pro trávení volného času.

Do zahrady se, na rozdíl od výše zmíněných přestaveb, můžete pustit klidně i sami. Při jejím plánování byste se měli soustředit zejména na tvar a velikost pozemku, ze kterých budete vycházet. Druh vaší budoucí vegetace například do značné míry určí kvalita půdy, ale i čas, který jste zahrádce ochotni věnovat. Nezapomínejte však – kreativitě se meze nekladou, takže pokud vám to rozpočet dovoluje, postavte si v zahradě koupací jezírko.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *