5 tipů, čím vybavit váš kufr na nářadí

Jaké ruční nářadí by nemělo chybět v každé domácnosti, dílně, garáži, na chalupě či chatě? Kterými nástroji byste měli vybavit váš box či kufr na nářadí? Jaké pomocníky ocení zkušení kutilové, amatéři, profesionálové-instalatéři i křehké dívky?


1. Kladivo vybírejte podle hlavního využití

Kladiv je celá řada: truhlářské, zednické, zámečnické či tesařské. Které ale vybrat? Truhlářské či tesařské se vám bude hodit zejména při práci se dřevem – oceníte rovnou plosku pro pohodlné zatloukání, magnetický držák hřebíků pro uvolnění druhé ruky nebo speciálně vykovaný nos pro jejich snadné vytahování. Pracujete-li výhradně se dřevem, máte jasného vítěze.

Oblíbené a mezi kutily snad nejvíce rozšířené je klasické zámečnické kladivo s lehce vypouklou „ploskou“.

 

2. Šroubováky – vybavte se více druhy

Bez šroubováku se prostě neobejdete a měl by být základní součástí vašeho boxu na ruční nářadí. Existuje jich celá řada, nejčastěji se však setkáte se šroubovákem zářezovým a plochým. Minimální sada pro domácnost by měla obsahovat jeden křížový a tři ploché. Jeho velikost bývává vyznačena na rukojeti. V prodeji najdete také výhodné sety s několika šroubováky o různých velikostech.

 

3. Ještě kleště – nezapomeňte na francouzák a kombinačky!

Neexistuje ruční nářadí, které dokáže zastoupit tolik úkonů, jako jsou kleště; zejména pak francouzák – klešťový maticový klíč. Jeden nástroj, který nahradí celou sadu klíčů na šrouby. Je také ideálním třeba při štípání dlaždic, perfektně poslouží i k utahování, ohýbání materiálu, mačkání či přidržování. Velikost rozevřených čelistí si volíte jednoduchým hmatem – jak říkáme, multifunkční nástroj.

Nezapomínejte ani na kombinační kleště neboli kombinačky. Povolíte či utáhnete s nimi jakýkoliv šroub a matici, díky ostří přeštípnete drát nebo si pomocí nich přidržíte jakýkoliv materiál. Ideální je také doplnit vaši výbavu o nastavitelné trubkové kleště zvané sikovky, které dokážou s trochou snahy zastoupit i hasák. Do základní výbavy vaší dílny také patří pilka na dřevo a železo, svinovací metr o délce alespoň 5 metrů a vodováha.

 

4. Úhlová bruska – všestranný pomocník do bytu i na chatu

Úhlová bruska, rozbruska, flexa nebo rozbrušovačka – říkáme jí různě, její všestrannost je však obdivuhodná. Nezáleží, jestli vybavujete domácnost, chalupu nebo garáž; úhlovou bruskou by měl disponovat každý správný kutil. Vždyť s ní zvládnete většinu hrubých prací, se kterými se můžete setkat. Řezat beton, čistit sváry, drážkovat stěny pro elektroinstalaci, zkracovat či zahlazovat vruty a šrouby, řezat či brousit dřevo, keramiku, kov či plast. Uplatníte ji prostě všude, kde se řeže a brousí.

Kupujete první stroj? Dílnu vybavte bruskou o průměru kotouče alespoň 125 mm, se kterou můžete řezat komfortně až do hloubky 25 mm. Menší brusné kotouče se vyplatí pro nahodilé použití. Naopak větší kotouče – do 230 mm – jsou vhodné do dílen a pro maximální zátěž. Kotouče pro brusku se dělí na brusné a řezné. Brusné jsou silnější a mají vysoký úběr materiálu – ideální k odstranění starého laku, barvy či rzi, k broušení kovů, nerezu, hliníku, dřeva nebo k odhrotování a odstranění svárů. Naopak řezné kotouče disponují speciálním čelem pro snadné řezání téměř čehokoliv: betonu, cihel, plastu, kovu nebo dřeva.

 

5. Box na nářadí – mějte vše pohromadě a při ruce

Rozčilujete se, když zrovna nemáte svůj klíč, šroubovák nebo kleště po ruce? Jste na chalupě a nutně potřebujete kombinačky, které leží doma? Vyřešte to jednoduše a mějte veškeré nástroje po ruce díky boxu či kufru na ruční nářadí! Boxy bývávají vybaveny pěnovou vložkou, do které bezpečné uložíte všechny klíče, kleště, šroubováky i rozbrušovačku se sadou brusných kotoučů. Kufry dokážou pojmout až desítky kilogramů vašich pomocníků, disponují kolečky či teleskopickou rukojetí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *