Dřevěná podlaha – proč si ji vybrat do interiéru?

Podlaha hraje v interiéru důležitou roli. Lze říct, že tvoří jeho základ, podle kterého se odvíjí jeho další vzhled. Dřevěná podlaha je oblíbená už řadu let a z žebříčku oblíbenosti jen tak nespadne. Její krásný vzhled, odolnost, široké spektrum barevného provedení může i vás přesvědčit k rozhodnutí právě pro tento typ podlahy. Ovšem zde rozhodování nekončí.

 

Dřevěné podlahy a jejich rozdělení

Rozhodnete-li se pro dřevěnou podlahu vězte, že se vás výrobce/prodejce zeptá: „a jakou?”. Dřevěná podlaha se rozděluje na několik kategorií:

MASIVNÍ PRKNA

– PARKETY A VLYSY

– VÍCEVRSTVÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY

 

Dřevěná podlaha z masivních prken

Zde řadíme především podlahové palubky, které se vyrábějí s perem a drážkou a při pokládce se zasouvají do sebe. Pak se buď skrytě přichytí na podklad nebo se na něj nalepí. Pro palubkové podlahy se nejčastěji využívá smrk, borovice, modřín, javor, jasan, buk, dub či olše. Povrch palubkové podlahy se upravuje až po položení olejováním nebo voskováním. Často je potřeba i finální broušení, které podlahu zbaví případných nerovností.

Podlahová prkna jsou velmi oblíbená. Avšak jsou zcela nevhodná pro podlahové vytápění. Vemi oblíbená je dřevěná podlaha z exotických dřevin. Za ni si zákazníci sice připlatí, ovšem výsledek opravdu stojí za to.

 

Parketové a vlysové podlahy

Parkety také patří k celomasivním podlahám. Jsou složeny z malých dílků, které tvoří různé vzorce. V minulosti se hodně používal tvar stromečku. Dnes je moderní čtverec. Parkety nejsou k podkladu přichyceny. Navzájem do sebe zapadají a takto tvoří celek.

Vaši místnost – obývák či pracovnu, rozzáří kolekce Trendtime od firmy PARADOR.

 

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné podlahy můžeme dále rozdělit na podlahy dvouvrstvé a třívrstvé. Dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou složeny ze spodní podkladové vrstvy z měkkého dřeva a z horní nášlapné vrstvy, která už splňuje požadavky zákazníka.

Třívrstvé dřevěné podlahy mají ještě prostřední zámkovou vrstvu. Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné pro podlahové vytápění. Mají perfektní tepelnou vodivost a k dostání jsou v řadě provedení.

Oslovit vás může například kolekce KOLONIAL od společnosti ESCO PODLAHY s. r. o., která nabízí třívrstvé, dvouvrstvé a prknové provedení podlah v řadě povrchových úprav.

 

Výhody dřevěné podlahy se nezapřou

Dřevěná podlaha v jakémkoliv provedení s sebou přináší řadu výhod. Mezi ně patří útulný vzhled, odolnost, dlouhá životnost a možnost renovace. Všechny dřevěné podlahy lze renovovat broušením a následným voskováním nebo olejováním. Dřevěnou podlahu lze renovovat i opakovaně. Kolikrát lze podlahu za její život obnovit, to určuje tloušťka povrchu. Při jednom broušení počítejte s úbytkem 1-2 mm.

 

Jak pečovat o dřevěnou podlahu?

Dřevěná podlaha vám doma bude dělat radost. Vy ji na oplátku poskytněte pečlivou údržbu. Při ní je důležité zvolit vhodný saponát na dřevěnou podlahu. Péči své podlaze poskytnete už tím, že zohledníte prostor, do kterého ji pořizujete.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *