Vybíráte venkovní dlažbu, která musí vydržet nadměrnou zátěž a poradit si i s náročnými klimatickými vlivy od mrazu po silné sluneční paprsky? V první řadě se rozhodněte, jaký materiál venkovní dlažby upřednostníte. Nepodceňujte ani volbu vhodného způsobu pokládky, který má při realizaci dlažby do namáhaného prostoru velký význam. Přinášíme několik tipů, na co se při výběru zaměřit.
Myslíte si, že jedinou vhodnou volbou pro zatěžované venkovní prostory je betonová dlažba? Možností je ve skutečnosti víc!
Betonová dlažba je díky pevnosti, mrazuvzdornosti a odolnosti vůči změnám teplot do namáhaných prostorů opravdu vhodná. Může se jednat buď o klasickou zámkovou dlažbu, nebo venkovní betonovou dlažbu v podobě nášlapů a dalších prvků, které imitují vzhled dřeva, kamene či jiných materiálů. Beton je však porézní materiál, ze kterého těžko odstraníte mastné skvrny a jiné nečistoty.
Zajímavou alternativou jsou keramické dlažby určené pro použití v exteriéru. Musí se jednat o speciální zátěžovou dlažbu, která je pro nadměrné namáhání přímo stvořená. Takové dlaždice poznáte zejména podle tloušťky, která by měla být alespoň 2 cm. Na trhu jsou k dostání i keramické dlaždice o síle 3 cm, které snesou i extrémní zatížení, snadno se čistí a vydrží věčnost.
V popisu dlažby tohoto typu by neměl chybět ani parametr pojezdu. Ten označuje, že materiál bez problémů zvládne i parkování automobilu a přejíždění přes dlažbu. Z hlediska bezpečnosti je navíc nutné, aby byl povrch při mokru a dešti neklouzavý.
Pozornost věnujte způsobu pokládky. Ta je možná buď na lepidlo, štěrk, či na terče. Pokud bude dlažba namáhaná nadměrným zatížením, je třeba dlaždice položit na lepidlo, nebo štěrk. Díky pevnému podkladu zvládne pojezd autem i zatížení těžkými břemeny.
Jiná situace však nastává v případě, bude-li dlažba namáhaná působením klimatických vlivů. Zejména při pokládce na lepidlo totiž hrozí po nějaké době poškození spár nebo povolení lepidla. Vhodnějším řešením je pak pokládka na terče, která je rychlá a umožňuje bezproblémovou výměnu dlaždice při jejím poškození. Životnost dlažby na terčích je pak v podstatě neomezená.
„Dlažba na terče se používá obvykle na střechách, terasách nebo podsklepených prostorech. Důležitý je výběr silnější dlažby, která toto použití umožňuje,“ doplňuje architekt a interiérový designér Ing. arch. Tibor Csukás. Upozorňuje však, že je třeba vědět o odlišnostech takového způsobu pokládky. „Podklad musí být dobře izolován a odvodněn. Je také třeba kontrolovat zanášení odtokových konstrukcí, a to zejména na konci podzimního období,” zdůrazňuje.
Před výběrem materiálů a způsobu pokládky se zamyslete nad tím, jakým způsobem bude nová venkovní dlažba nadměrně namáhaná. Jinak přistupujte při požadavku na nadměrné zatížení a pojezdovost, jinak zase při působení klimatických vlivů od deště přes mráz po vysoké teploty.