Jak vybrat do bytu vhodné zárubně?

Pokud jste se pustili do rekonstrukce interiéru, neměli byste zapomínat ani na takové detaily, jako jsou zárubně. Pravděpodobně se při výběru interiérových dveří zaměříte především na jejich konstrukci, materiál, barevné provedení, prosklení a podobně, ovšem značnou pozornost se vyplatí věnovat také zárubním.

Současný trh je vskutku rozmanitý a nabízí se vám hned několik možných řešení, mezi něž patří zejména zárubně rámové a obložkové. Ideální je, pokud dekor zárubně dokonale ladí s dekorem samotných dveří.

 

Rámové zárubně jakožto levná alternativa

První možností jsou rámové zárubně, které jsou levné a jednoduché, takže po designové stránce trochu strádají. Stejně tak je nezbytné zednické začištění ostění, takže není divu, že rámové zárubně zůstávají v pozadí zájmu.

 

Obložkové zárubně jsou sázkou na jistotu

Přijatelnější variantou, a to po všech stránkách, jsou obložkové zárubně, jež nacházejí uplatnění v jakékoliv nemovitosti, ať už se jedná o dům, byt, administrativní budovu či komerční prostory. Obložkové zárubně se montují do ne zcela začištěného stavebního otvoru, zároveň vás potěší, že dokážou elegantně zakrýt hrany ostění.

U obložkových zárubní se zaměřte na konstrukční materiál, jenž rozhoduje také o jejich životnosti. Pokud chcete investovat opravdu do kvality, sáhněte po masivu, ovšem počítejte s vyšší pořizovací cenou. Jakousi zlatou střední cestou je materiál MDF, což je v podstatě středně hustá vláknitá deska vyrobená z dřevěných vláken. Takové zárubně vás potěší svou bytelností, homogenností a dobrou opracovatelností. Použít se dají i v koupelnách, kde je neustále vlhko, protože obložkové zárubně z MDF odolávají vlhkosti.

Dále se k výrobě obložkových zárubní používá dřevotřísková deska, tedy DTD, která však svými vlastnostmi oproti MDF pokulhává. U dřevotřísky počítejte s tím, že se začne brzy drolit a odštěpovat, a potom je nezbytné taková futra opět vyměňovat.

 

Jaké další druhy zárubní existují?

Rámová a obložková futra však nejsou jedinými možnostmi, které se nabízí. Dále se setkáte s konstrukcí zvanou OKZ, která se velice podobá obložkovým zárubním, ale s tím rozdílem, že se nemontují na ostění, ale na kovovou zárubeň bez pantů.

Samostatnou kategorii pak tvoří zárubně pro posuvné dveře, kde je nezbytné rozlišit, zda se má jednat o obložkovou zárubeň typu tunel, nebo o zárubeň pro stavební pouzdro.

Jestliže hledáte specialistu na zárubně, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu RostraDveře.cz, kde najdete obložkové zárubně pro bezfalcové i falcové dveře, skryté zárubně, ale také zárubně typu OKZ. Záleží pouze na vás, které řešení se vám zamlouvá nejvíce, samozřejmě s ohledem na možnosti vašeho interiéru.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *