Není kotva jako kotva

Když se řekne slovo kotva, většina z nás si vybaví vousatého kapitána lodi, který nechává spustit kotvu, aby udržel loď na místě. Kotvy ale mohou být různé. Když potřebujete věci ukotvit, znamená to dát jim přesnou polohu, jako v případě lodi – udržet je na místě, připevnit. Proto se slova kotvit a kotva začala hojně používat napříč různými odvětvími. V současné době dokonce existuje chemická kotva, která dokáže neuvěřitelné věci. Proč můžeme v současné době používat toalety přidělané ke zdi, dívat se na velkou obrazovku na stropě, nebo se přidržovat zábradlí vedoucího z bazénu. To vše je díky chemické kotvě.

Chemická kotva je speciální dvousložkové lepidlo, které dokáže ukotvit i velmi těžké věci nebo věci kotvené na relativně malé ploše. Síla tohoto lepidla je všemožně využívána pro domácí opravy, ale i pro kotvení těžkých strojů i celých ocelových konstrukcí.

Tato „chemická hmoždinka“, jak se také někdy označuje, se uplatňuje hned v několika případech. Často v narušeném zdivu, kde by hrozilo porušení zdi při použití klasických hmoždinek a také tehdy, potřebujeme-li opravdu pevný základ. Díky svým vlastnostem se chemická kotva v současnosti považuje za nejprogresivnější způsob upevňování.

 

Podívejte se na sílu kotvy – zde video s trhacími zkouškami

 

Chemická kotva Pattex CF 920 je právě jednou z „těch hmot“, díky kterým už doma nebudeme potřebovat zásoby hmoždinek a pevné nervy v případě, že se nám budou při aplikování do zdi protáčet. Základními vlastnostmi jsou především vysoká pevnost a vysoká tepelná odolnost, perfektní chemická odolnost, a hlavně vodotěsnost díky vodotěsnému spoji, skrz něj voda do otvoru přes lepící směs neproteče.

Pattex CF 920 je vhodný do interiéru i exteriéru a neobsahuje styren. Hmota se nanáší standardní aplikační pistolí a statickými směšovači, které lze vyměňovat a kartuši utěsnit těsnícím víčkem, takže ji lze postupně používat až do data spotřeby. Tato reaktivní pryskyřičná malta na bázi vinylesteru odolává teplotě od -40°C do +80°C.

Hmota je vhodná pro vysoce zatěžovaná upevnění do pevného kamene, betonu, pórovitého betonu i lehkého betonu. Využívá se především jako opravná malta či lepící malta pro betonové části. Používá se pro upevnění kotevních tyčí, objímek se závitem, výstužných tyčí, profilů včetně galvanizované a nerezové ocele třídy A4. Další použití je v oblasti upevňování fasád, vyčnívajících střech, dřevěných a kovových konstrukcí, konzolí, zábradlí a další. Mimo Pattex CF 920 je k dostání také Pattex CF 850.

Více informací o chemických kotvách naleznete na www.pattex.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *