Jediné možné efektivní řešení

DSC 0875
Západočeská univerzita v Plzni disponuje v Borské ulici čtyřmi bytovými domy, které byly postaveny v roce 1999. Jedná se o klasické panelové skelety zakončené dvouplášťovou rovnou střechou o rozměru zhruba 24 x 20 metrů. Správa budov začala v roce 2003 řešit problém s nedostatečným zateplením a vlhkostí v horních patrech domu. Zatímco spodní byty se při nulové venkovní teplotě přetápěly na 26 °C, tak na stropech horních bytů bylo naměřeno pouhých 11 °C. Nemluvě o tvorbě plísní, řadě vlhkých míst a rohů. Kontrolními sondami se zjistilo nedostatečné a navíc špatně provedené zateplení minerální deskovou izolací. Rozpočet na demontáž střechy, položení izolace, montáž nové střechy, manipulační mechanizaci a práce byl odhadnut na 1 milion korun pro jeden dům, což bylo nad možnosti správy budov. Hledalo se tedy jiné, ekonomičtější řešení. 
  
Foukaná izolace
Firma Pirmet navrhla ZPČ použít foukanou tepelnou izolaci Climatizer Plus. Hlavním argumentem tohoto řešení byly nejen technické parametry Climatizeru, zejména tedy tepelná vodivost, měrná tepelná kapacita a nízký difuzní odpor, ale i cena realizace a v neposlední řadě i rychlost. Do stávající střechy bylo navrtáno celkem 56 děr, kterými se zafoukala celá dutina v průměrné tloušťce 30 cm (tj. cca 150 m3 Climatizeru Plus) bez zhutnění. Díky vlastnostem Climatizeru došlo po krátkém čase k sesednutí a vytvoření přirozené odvětrávací dutiny. Montážní otvory byly následně osazeny komínky pro lepší odvětrávání střechy. Realizace trvala celkem 5 dní. Objem investice činil cca 250 tisíc Kč, tedy pouhých 25 % oproti původnímu odhadu. V první fázi došlo k okamžitému efektu snížení teploty na patě domu o 6 °C, přičemž teplota u stropu horních bytů stoupla na 21 °C. Protože byty se stále ještě přetápěly, byla snížena teplota na patě domu o další 3 °C. Navíc horní patra byly již bez plísní a vlhkosti. Pozitivní zkušenosti s první domem ovlivnily rozhodnutí aplikovat tento způsob zateplení i na dalších třech domech. V současné době, tedy po výměně oken, se náklady na vytápění domů pohybují na hranici 40 % původních nákladů! V roce 2009 byla provedena za přítomnosti zástupců Svazu českých a moravských bytových družstev kontrola střešního pláště, která ukázala bezchybnou funkci odvětrávání střechy a perfektní stav izolace. Climatizer Plus splňuje veškeré protipožární požadavky a je imunní vůči hlodavcům, hmyzu či jiným škůdcům.
Climatizer Plus patří do sofistikovaného skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní nebo částečnou tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. COMPRI® je synonymem pro přirozené zdravé bydlení a nízké náklady na vytápění.
 
DSC 0875kresba klimatizer plus
   
Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *