Jste domácí kutil a často pracujete s kovy?

Sháníte nějaký vhodný stroj na kovy, který by se Vám vešel do Vaší dílny? Pak máme pro Vás tip. Pořiďte si CNC frézku na domácí obrábění. Domácí obráběcí stroje se stávají poslední dobou velice oblíbené a čím dál více kutilů si tento stroj na domácí použití pořizují.

Co si představit pod domácím obráběcím strojem?

Domácí obráběcí stroj je menší variantou klasického velkého obráběcího stroje. Pracuje na úplně stejném principu. Jediný rozdíl mezi klasickým a domácím obráběcím strojem je velikost. Na základě toho ho nazýváme jako domácí obráběcí stroj, neboť je díky svým rozměrům vhodný pro použití v domácích dílnách či garáži.

Použití domácího obráběcího stroje

Obráběcí CNC stroj na domácí použití si pořizuje do svého domova mnoho lidí, neboť fréza disponuje řadou schopností. Tento stroj nejenom vytváří požadované výrobky, ale často také může pomoc v nesnázích. Nejčastěji domácí kutilové tento obráběcí stroj využívají na dřevo, plast či neželezné kovy (např. hliník, mosaz atd.).

Tuto novinku by si měl pořídit každý domácí kutil. Pokud se však řadíte mezi ty, kteří to s obráběním kovů myslí vážně, měli byste volit spíše soustruh.

Pořízení domácího obráběcího stroje

Většina kutilů tento stroj používá převážně cíleně. Aby tento stroj pracoval po dlouhou dobu, tak jak má, a aby celá odvedená práce byla opravdu kvalitní, je nutné si při výběru pořídit opravdu kvalitní stroj. Ptáte-li se, jak ten nejlepší soustruh pro domácí využití vybrat, my Vám poradíme.

V prvé řadě nesmíte celý výběr nijak uspěchat, ale naopak si dát na čas, vše důkladně promyslet a zvážit. Při promýšlení byste si měli odpovědět také na následující otázky, které by Vám měli pomoct udělat si nějakou představu, jaký obráběcí stroj přesně shánět. Jedná se o otázky:

  • K čemu budete tento stroj nejvíce využívat?
  • Jak chcete stroj ovládat? Jaký komfort při ovládání preferujete?
  • Je konkrétní stroj opravdu spolehlivý?
  • Je konkrétní stroj na trhu dostupný?
  • Jakou požadujete kvalitu servisu?

Až si odpovíte na výše uvedené otázky a uděláte si alespoň nějakou představu, doporučujeme Vám, abyste si zapamatovali tři nejdůležitější body. Při výběru stroje se vždy zaměřte na jeho spolehlivost, přesnost a rychlost. Tyto body jsou opravdu důležité, neboť ovlivňují celkovou kvalitu stroje.

Spolehlivost obráběcího stroje

Jednou ze tří nejdůležitějších vlastností, kterou by měl mít každý kvalitní obráběcí stroje, je jeho spolehlivost. Opravdu se na to zaměřte. Přece jen, kdo by chtěl mít doma obráběcí stroj, který bude neustále stávkovat.

Až si tedy půjdete vybrat svůj stroj, informujte se spolu se spolehlivostí také o jeho poruchovosti. Pokud stroj často lidé reklamují a stále má nějakou závadu, tak Vám to napoví, že se rozhodně nejedná o spolehlivý stroj, když má neustále nějaký problém.

Přesnost a rychlost obráběcího stroje

Vedle spolehlivosti jsou důležité ještě dvě vlastnosti – přesnost a rychlost konkrétního stroje. Při výběru se na tyto vlastnosti určitě zeptejte, případně najděte různé diskuze a reference, které souvisí s konkrétním strojem. Přesnost a rychlost hrají opravdu důležitou roli, neboť nikdo nechce stroj, který by pracovat pomalu a ještě ke všemu nepřesně.

Ať už si pořídíte jakýkoliv typ domácího obráběcího stroje, pamatujte, že i sebelepší stroj je zapotřebí pravidelně udržovat a pečovat o něj, aby se předcházelo různým závadám. Žádná věc však nevydrží na věku, takže pokud dřív nebo později dojde k závadě, připravte si peníze. Opravy obráběcích strojů něco stojí.

Tip: Stane-li se Vám nějaká závada, doporučujeme ji nechat opravit co nejdříve. Nikdo totiž nevíte, kdy bude tento stroj akutně potřebovat.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *