Nechvalně proslulé výdobytky socialistické architektury – paneláková sídliště – již několik let procházejí výraznými proměnami. Zateplují se fasády, vyměňují okna, dveře, zasklívají lodžie. I barevná odlišení jednotlivých domů, které původně měly vzhled „králíkáren“ pro lidi, vytvářejí z šedivých monster trčících výhrůžně k nebi vkusná a designově příznivá bydliště, v nichž konečně může být útulno a příjemně.
Proměnou procházejí vnější prvky, probíhají architektonické zásahy. Stavějí se podkroví, zatravňují se střechy, okna zdobí květiny a bylinky, balkony jsou přestavěny v zimní zahrady, které se v teplých měsících mění v příjemná místa k posezení a odpočinku. Ratanový nábytek, vkusné doplňky, stojany na květiny i klícky pro drobné domácí zvířectvo umožňují obyvatelům panelákových bytů připadat si jako v přírodě. Paneláková obydlí už nejsou pouhými místy k přespání a nutnému přebývání v teple a suchu.
Interiéry dostávají také novou tvář. Betonové stěny se obkládají dřevem, vyměňují se zašlé linoleové podlahy, přestavují se bytová jádra s kovovými dveřmi za přijatelnější varianty za pomocí dřeva, překližky, ytongu nebo sádrokartonu. Rekonstrukce bytů jsou nutností, která tlačí jejich obyvatele kvůli vzhledu, ale i praktickému rozmístění místností v unifikovaných bytech. Kde je to možné, bourají se příčky, otevírají se prostory pro jednodušší pohyb obyvatel.
Leckterá paneláková kuchyně si také zaslouží proměnu. Prosvětlení místnosti, praktičtější dispoziční uspořádání nábytku a spotřebičů vytvoří z úzkých, tmavých a nevětratelných prostor příjemnou místnost, ve které se nejen vaří, ale propojením s obývacím pokojem zde lze i stolovat a setkávat se s rodinnými příslušníky či přáteli. Řemeslnické práce si zručný kutil zvládne udělat sám, na složitější úkony je však třeba si povolat odborníky, kteří se úkolu zhostí s bravurou, rychle a levně. Nenechte svou panelákovou kuchyň, toaletu, koupelnu a jádro čekat na bod zlomu, kdy se totálně rozpadnou.