Nezámrzná hloubka, šamotové cihly – dokázali byste si postavit zahradní krb svépomocí?

Díky moderním technologiím a pokročilým materiálům se stavba zahradního krbu prakticky neliší od trochu složitějšího puzzle. Přesto se však vyplatí osvěžit si několik základních pojmů, bez kterých se tenhle typ domácího kutilství zkrátka neobejde.

 

Slovník úředního šimla

Pro začátek je dobré vědět, že stavba zahradního krbu by neměla být pro úřady neviditelná. Stavební povolení nejspíš potřebovat nebudete, ale pro všechny případy oznamte svůj záměr včas formou stavebního ohlášení. I to totiž může úředník připomínkovat a ptát se třeba na názory sousedů.

Správné místo pro stavbu

Prsknout zahradní krb jen tak beze všeho doprostřed trávníku by nejspíš nikoho z nás nenapadlo. Ale víte, podle čeho tedy vybírat vhodné místo pro stavbu?

 • Především by nemělo mít problém s odtokem dešťové vody, při velkých mrazech by vám totiž mohlo vaše pracně postavené dílo nepříjemně „ujíždět“.
 • Zaměřte se na převládající směr větru, kouř z komína by totiž rozhodně neměl směřovat k oknům nebo fasádám blízkých domů. Pokud to nepůjde jinak, budete muset komín značně prodloužit.
 • Dbejte, aby místo vybrané pro zahradní krb netrpělo na průvan.
 • Protivětrnou stěnu pohodlně nahradí svah nebo již existující stěna jiné zahradní stavby.

 

Nezámrzná hloubka

A máme tu další pro mnohé neznámý pojem. Správný zahradní krb se totiž neobejde bez kvalitních základů, které by měly sahat 60-80 centimetrů hluboko. To je hodnota nezámrzné hloubky tzn. hloubky, kterou negativně neovlivní ani ty největší mrazy. Jáma by měla být vysypána štěrkem a vyplněna betonem za pomoci tzv. ztraceného bednění.

Věděli jste, že: Ve vlhkých půdách se nezámrzná hloubka pohybuje v hodnotách 90-110 centimetrů?

 

Zbožíznalství aneb vybíráme ty správně materiály

Zapomeňte na stavu krbu z obyčejné malty a cihel. Žáruvzdorný zdící materiál je skutečnou nezbytností, bez něj bude mít vaše nová zahradní stavba jen velmi krátkou životnost. Hodit se budou především šamotové cihly a žáruvzdorná malta, kterou je možné nahradit i speciálními lepidly odolnými proti horku.

Dalším velmi důležitým prvkem zahradního krbu je kvalitní ohniště s optimálním tahem, které bude veškerý žár směrovat přímo na grilovací rošt nebo vzhůru do udírny. Sestavení ohniště z mnoha různých komponent někdy nemusí mít kýžený efekt, proto doporučujeme unikátní hotové ohniště do grilu s regulací vzduchu, vytvořené odborníky z Kamnářství König, kteří čerpají ze své mnohaleté praxe. Toto ohniště vám díky posuvnému rámu umožní i dodatečné úpravy v již hotovém návrhu a postará se i o co nejlepší spalování a hoření přikládaného topiva.

Jak skloubit výšku komína a umístění dvířek do udírny?

To je poslední problém, který by měl budoucí majitel zahradního krbu rozlousknout. Výška komínu by se měla pohybovat okolo dvou metrů, možné však jsou i velkorysejší rozměry. Čím vyšší komín totiž postavíte, tím lepší bude mít tah  a navíc se zbavíte stížností od nespokojených sousedů. Nezapomeňte ho však opatřit praktickou stříškou, jinak vám první déšť splaví všechny saze pěkně do topeniště.

A jak je to s těmi udírnovými dvířky? Komín by měl pokračovat ještě alespoň půl metru nad horní okraj dvířek – to aby se v prostoru snadněji udržela optimální teplota potřebná pro grilování.

 

Inspirovat se není ostuda

Teď už víte, jaké náležitosti by měl správný zahradní krb mít. Jak je to ale s jeho vzhledem? Záleží jen na vás, jestli chcete mít doma moderní nebo spíš rustikální kousek. Podívejte se, jak si se stavbou zahradního krbu poradili kutilové před vámi a načerpejte spoustu nových nápadů. Díky praktickým popiskům navíc okamžitě zjistíte, jaký materiál budete na stavbu takového krbu potřebovat a jaký finanční polštář bude třeba odložit stranou.

2 komentováno

 1. Zuzka

  20.3.2018 at 9:51

  lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]

 2. Janh

  4.5.2020 at 9:30

  Dobrý den. Tady ještě přidávám pár tipů na to jak postavit zahradní krb i s udírnou 🙂 Může se hodit.
  https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/zahradni-krby-s-udirnou-svepomoci/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *