Střecha patří mezi stěžejní součásti každého objektu a její realizace není zrovna jednoduchá. Řešit je zapotřebí spousty záležitostí. Začít bychom mohli projektem a pokračovat řezáním a úpravou krovů. Následně je třeba krovy umístit a pustit se do dalších prací. Mezi ty patří položení latí, fólie a jako třešnička na dortu přijde pokládka střešní krytiny. Na tuto činnost je zapotřebí se soustředit především z hlediska volby správné svrchní vrstvy, jež na střeše bude. Klasiku představují pálené tašky, nicméně v současné době se hodně prosazuje betonová střešní krytina. Právě na její přednosti a některé nevýhody se zaměříme v následujících řádcích.
Kvalitní betonová taška představuje vynikající alternativu k té pálené. Vyrobena je z vysoce jakostního čistě ekologického materiálu. Vzniká ze zhutněného kvalitního betonu vyrobeného z dalších surovin, mezi které patří portlandský cement, křemičitý písek, oxid železa a voda. Betonová směs se při výrobě natahuje a protlačuje. Z pohledu historie svého vzniku se nejedná o žádný aktuální výstřelek módy ve stavebnictví. O to, jak postavit střechu a ušetřit, se starali již starověcí Římané před nějakými 2000 lety. Postupem času betonová taška z pohledu obliby klesla na úplné minimum, nicméně nový boom zaznamenala až opět v novověku. Zejména v Německu vznikla spousta závodů zabývajících se její výrobou.
V čem jsou tedy betonové tašky charakteristické? Hlavně ve vodotěsnosti a mrazuvzdornosti. Vydrží bez jakýchkoli problémů i v extrémních podmínkách. Často jsou k vidění také na horách, kde se počasí dost často mění a střecha musí přečkat i velmi silné mrazy i přívaly sněhu. Beton je vysoce pevný materiál, a proto tašky dokážou bez problémů odolat i velkému tlaku a nedeformují se. Díky naprosté přesnosti rozměrů se jednoduše a rychle pokládá. Zapomenout ale nemůžeme ani na některé nedostatky. Tím prvním je stálost barevného povrchu. Za nějakých 15 až 20 let tašky začínají ztrácet svůj původní vzhled a zvyšuje se také náchylnost k zanesení povrchu mechem a jinými organismy. To ale nemění nic na vysoké funkční životnosti betonových tašek. Ta se pohybuje až okolo 80 let, přičemž výrobci standardně dávají záruku v době trvání 30 let.
Jednou z nevýhod betonové tašky je její vyšší hmotnost. Před realizací pokládky byste si měli zjistit, jaká je nosnost krovů na 1 m². Většina trámů bez problémů tuto hmotnost snese. Především u novostaveb se není zapotřebí ničeho obávat. Jestliže máte na svém stávajícím objektu poněkud méně bytelné konstrukce trámů, není to také problém. Výrobci dnes dokážou vyrobit i velkoformátové tašky, které vykazují na plochu mnohem menší hmotnost.
Tvarově je betonová střešní krytina optimalizována tak, aby její pokládka byla co možná nejjednodušší. Sklon střechy by přitom u takto jednoduchým způsobem kladených tašek měl být od 15 do 90 ˚. Jestliže dochází ke dvojímu kladení, pak by se sklon měl pohybovat v rozmezí od 25 do 90 ˚.
Výrobci betonových tašek dokážou nabídnout velmi pestrou paletu nejrůznějších tašek. Sehnat se dají ve spoustě barevných odstínů a povrchových úpravách. Z těch se nejčastěji uplatňuje akrylátový nástřik. Jestliže chcete, aby byl povrch lesklý, vyberte si variace opatřené silikátovou vrstvou. Dalším důvodem proč vybrat betonovou tašku je maximální množství různých doplňků a příslušenství. Získat tak můžete celkovou podobu střechy, které se bude na první pohled líbit každému, a navíc vydrží hodně dlouhou dobu bez nutnosti složité údržby.