Jak vylepšit prostředí venkovního posezení

Krajinná úprava venkovního posezení má dva účely. Váš venkovní obytný prostor by měl dobře vypadat, ale také by měl být funkční. V tomto případě jsou aspekty funkčnosti následující: soukromí, bezpečnost, pohodlí a nízká údržba. V následujícím článku je zmínka o každém z nich, přičemž se zaměřujeme na nápady, jak vylepšit vzhled Vašeho venkovního posezení.

 

Rostliny: dobré věci mají být v malém množství

Pokud není doplněno rostlinami a estetickými prvky, může být venkovní posezení poměrně nevábné. Rostliny změkčují nesmlouvavé linie pevných prvků, vdechují jim život a Vám kynou, abyste se posadili a odpočinuli si. I když existují ji jiné způsoby (např. keramické květináče s kapsami), nejjednodušší možnost, jak integrovat rostliny do prostředí Vašeho venkovního posezení, je vytvořit zahrádky v květináčích. Protože jsou květináče přenosné, je možné v nich v létě pěstovat tropické rostliny, a pak je na podzim prostě přesunout dovnitř. V květináči je ale možné pěstovat téměř cokoli. Použití rostlin může někdy dokonce nahradit nákladné odstraňováni staré verandy a stavbu nové, protože rostliny mohou zakrýt mnoho neestetických věcí. Co se týče bezpečnosti, je potřeba uvést upozornění: pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, vyhněte se použití kvetoucích rostlin, protože jsou magnetem na včely. Zůstaňte u rostlin, které se pěstují kvůli listům (např. plevuňka).

 

Zvolte si správný druh stromu

Velké rostliny mohou způsobit velké problémy. Nejvyšší třídou venkovních rostlin jsou stromy, a v každém případě se budete muset rozhodnout ohledně výběru stromů. Pokud chcete strom, který by poskytoval stín, vyberte si takový, který bude mít v dospělosti střední výšku vyhněte se stromům s agresivním kořenovým systémem, zvolte si stromy, které jsou relativně „čisté“, abyste minimalizovali údržbu. Japonský javor představuje dobrou volbu z hlediska stromů střední výšky. Některé rostliny jsou lepší než jiné pro pěstování nad septikem, což závisí na povaze jejich kořenového systému. Totéž platí pro použití do prostředí venkovního posezení. Dále je potřeba zvážit, jestli strom nezpůsobuje příliš velký nepořádek. Borovice vejmutovka patří k těm, ze kterých je nejvíc nepořádku – smůla je na všem kolem. Oproti tomu opadavý dřezovec trojtrnný bývá relativně bez problémů.

Jak získat soukromí

Záležitost soukromí je pro mnoho lidí významné téma. Stavba plotů či zdí je jedním způsobů, jak získat soukromí, kterého však můžete dosáhnout také pomocí rostlinného materiálu. Příkladem mohou být chvojky či túje, které pomáhají zabránit nežádoucím pohledům, navíc bez nich může posezení (či dům vůbec) působit holým dojmem. Je to záležitost pár rostlin, ale rozdíl může být obrovský. Drobnosti mohou znamenat při tvorbě venkovního prostředí hodně.

 

Formální živé ploty pro získání soukromí

Volné uspořádání chvojek skýtá trochu soukromí. Někteří lidé dávají přednost neformálnímu vzhledu, jiní však hledají formálnější ohraničení prostoru, a tím i větší míru soukromí, jaké poskytuje tradiční živý plot. Existuje však také řada možností formálních živých plotů.

 

Nebojte se jít do výšky

Když budete zvažovat možnosti úpravy venkovního posezení, je snadné zůstat fixován na plochu (tj. na dva rozměry). Pokud však zahrnete také vertikální rovinu, otevře se před Vámi celý nový rozměr, díky kterému bude venkovní obytný prostor mnohem zajímavější. Vertikální prvek je možné zavést řadou způsobů. Nepůsobivější možností s nejvyšší funkčností je přitom pergola. Když ji zakryjete stínící plachtou, proměníte ji v místnost, která není úplně „uvnitř“, ale ani není zcela „venku“. Někteří majitelé domů však dávají přednost pěstování kvetoucích popínavých rostlin na svých pergolách, ale i na menších strukturách známých jako „zahradní oblouky“; ty jsou nejjednodušší volbou pro domácí kutily. Pokud posezení částečně uzavírá zeď, pokuste se kolem ní vypěstovat rostlinu ve stylu espalier, čímž skvěle využijete vertikální plochu.

 

Zchlazení v bazénu

Jedním z aspektů funkčností posezení je pohodlí, a zde přicházejí na řadu bazény. Není nad to mít možnost se opalovat na terase a pak skočit do bazénu. Přitom je ale nutné se rozhodnout, jestli tento luxus stojí za údržbu navíc, která je v případě bazénu nezbytná. Kromě toho je potřeba myslet na bezpečnost, pokud máte malé děti. Zapuštěné bazény bývají nákladné, stejně tak jako některé další luxusní prvky, jako jsou venkovní kuchyně a venkovní ohniště. Snáze dosažitelné pro lidi toužících po vodě jsou malé dekorativní vodní prvky a fontány. Nemůžete v nich sice plavat, ale jejich zurčení a bublání velmi prospívá relaxaci.

 

Posezení na terase

Terasy jsou ozdobou zahrad a rodinných domů. Pro trvale krásný vzhled je potřeba se o terasu starat, zejména to platí u dřevěných teras. Podlahu terasy však můžeme sestavit i z dřevoplastu. Dřevoplastová prkna se vyrábí z tzv. WPC (wood-polymer composite), jež má v sobě skvělé vlastnosti dřeva a jedinečné vlastnosti moderních plastů. Díky spojení těchto vlastností se jedná o podlahu nejen s dlouhou životností, ale i jednoduchou údržbou a moderním vzhledem. Desky jsou vyráběny z ekologického materiálu, ten zaručuje také vysokou bezpečnost a pohodlnou chůzi. Instalace venkovních dřevoplastových nebo i dřevěných teras není úplně jednoduchou činností a to i vzhledem ke druhu terénu, proto je vhodné přenechat montáž specializovaným firmám. V obchodech lze dohledat například terasová prkna z druhů dřevin, které rostou v tropických oblastech jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky. Mezi tropické dřeviny vhodné pro venkovní užití patří např. teak,, garapa, bukit a další. Tyto druhy dřevin jsou vhodné pro venkovní použití díky skvělé odolnosti, vysoké tvrdosti a proti jiným dřevinám delší životnosti.

 

Rostliny mohou dát vyniknout barvě Vašeho posezení

Pokud budete chtít opravdu předstihnout ostatní, můžete se pokusit sladit barvy mezi Vaším posezením a rostlinami. Příkladem může být jalovec šupinatý, který dá vyniknout odstínům modré u šedomodrých dlažebních kamenů. Pokud chcete menší rostliny, můžete použít např. travinu kostřavu stříbrnou. Naopak k rostlinám, které mohou ladit s cihlovou verandou (což závisí na barvě cihel), patří následující: skočec obecný (který je jedovatý, na což je třeba pamatovat), tavola s tmavými listy.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *