Možná i vy, stejně jako spousta dalších majitelů zahrad, jste letos řešili problém se suchým nebo příliš přemokřeným trávníkem. Způsobem jak docílit jeho bezchybného vzhledu je inovativní závlahový systém, známý pod pojmem kapková závlaha. Jak tenhle systém funguje a kam všude se hodí? Čtěte dál a dozvíte se to.
Kapková závlaha je stavebnicovým systémem, který zvládnete poskládat i bez předchozích zkušeností. Ve skutečnosti jde o hadici s otvory rozmístěnými ve stejné vzdálenosti, které mají za cíl přivádět vodu výlučně ke kořenům rostlin. Nehrozí tak jejich přemokření, napadení plísní nebo spálení listů. Výhodou také je, že si kdykoliv můžete dokoupit jednotlivé díly a soupravu tak jednoduše rozšířit.
Další nespornou předností kapkové závlahy je i to, že si ji můžete poskládat, jak zrovna potřebujete. Zavlažovat tak můžete nejen trávníky, ale třeba také živý plot, květináče nebo venkovní terasy. Jednoduše ji můžete napojit na vodovodní řád nebo nádobu se stojatou vodou (v takovém případě je potřeba pořídit čerpadlo pro závlahu). Nezbytný je také filtr a reduktor tlaku, které přefiltrují vodu a upraví tlak vody, čímž chrání hadici před zničením nebo poškozením.
Kapková závlaha je prakticky bezúdržbová. Čas od času si ale i ona zaslouží menší péči. Během sezóny, ale i po ní stačí obnovit trysky čisticí jehlou a odstranit tak nečistoty, které by mohly vést k jejich ucpání. Samotný systém můžete vylepšit o zavlažovací hodiny. Snadno tak nastavíte, kdy se zavlažování má sepnout, jak často a na kolik minut. Můžete tak jednoduše ovlivnit zavlažování při vedrech či deštích. Další vychytávkou je pak dešťový senzor, nebo půdní čidlo, které vyhodnocují vlhkost ovzduší, či vlhkost půdy, a podle toho se následně spouští zavlažování. Kapková závlaha patří mezi nesmírně důmyslné závlahové systémy, které šetří váš čas a především peněženku. Pořídit ji můžete už od několika stokorun.