Život v jezírku a vzduchování. Víte, jak na to? Poradíme, jak na to

Sledovat život v jezírku je velice relaxující, avšak abychom dohlédli pod hladinu vody, musí mít zahradní jezírko průzračnou vodu. Toho docílíme mimo jiné správným vzduchováním. Vzduchování dodává jezírku potřebný kyslík. I kdybychom v jezírku ryby nechovali, je vzduchování nutné pro správnou funkci biologické filtrace.

Při nedostatku kyslíku zjistíme už pouhým laickým pohledem, že není něco v pořádku. Voda bude mít zhoršenou kvalitu a může i zahnívat. Svoji funkci však plní vzduchování i v zimě – zabraňuje zamrznutí hladiny jezírka.

 

Vzduchovací kompresor

Takový vzduchovací kompresor je multifunkční zařízení, který dodává do vody tolik potřebný kyslík, zajišťuje cirkulaci vody a zároveň odbourává živiny v jednom.

Kompresor vhání do vody prostřednictvím hadičky velké množství stlačeného vzduchu. Je třeba však podotknout, že do zahradního jezírka musíme použít pouze jezírkový kompresor. Ten má vyšší výkon a je určen pro použití venku. Aby se nám rozptýlil kyslík do vody, je vhodné na konec hadičky umístit vzduchovací kamínek, který nám k tomu dobře poslouží.

Biologická rovnováha?

Jak už bylo zmiňováno, je důležité, aby v jezírku fungovala biologická rovnováha. Ale co to vlastně je? Pro laika je to příliš složité na vysvětlování, ale je to to nejcennější, co v jezírku máme. V prvé řadě si však musíme uvědomit, že jezírko v naší zahradě je uměle vytvořené (není přírodní) a my nechceme, aby se chovalo přirozeně, ale tak, jak si přejeme.

Je třeba si také uvědomit, že vzduchování provádíme jinak v letním období a jinak v zimním. To kolik máme kyslíku ve vodě nám mimo jiné ovlivňuje teplota vody. Jestliže je teplota vysoká, v jezírku nám kyslík ubývá. Z toho vyplývá, že v letních měsících musíme vzduchovat více.

Výběr kompresoru

V prvé řadě se musíme rozhodnout, jak daleko bude kompresor od jezírka umístěn. Z čím vzdálenějšího místa kyslík povedeme, tím silnější kompresor budeme potřebovat. Také musíme samozřejmě zohlednit hloubku jezírka. Obecně je doporučováno čerpadlo o výkonu alespoň 30 litrů/min. vzduchu na 10 000 litrů vody v jezírku. Nezapomínejte také na příslušenství ke kompresoru.

Kyslík do jezírka můžeme dodávat také pomocí vytvořených kaskád, které nám mimo dodání kyslíku do vody, také zvukově poslouží k navození příjemné atmosféry. V horkých letních měsících si tímto způsobem také můžeme zlepšit mikroklima na zahradě.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *