Kované ploty. Od zámeckých zahrad až k rodinným domům

Kované ploty jsme pro jejich elegantní a luxusní vzhled dříve vídali jen v okolí zámeckých zahrad nebo šlechtických sídel. Dnes už na ně ale běžně narazíme také v okolí klasických rodinných domů a vil. A důvodů je k tomu hned několik. Kované ploty působí lehkým dojmem a opticky zvětšují zahradu. Jsou taky extrémně odolné, dlouho vydrží a nevyžadují vůbec žádnou údržbu. To vše ale platí pouze pod jednou podmínkou – že si je koupíte od kvalitního dodavatele.

 

Pozor na levné výrobky z Polska

Základním stavebním materiálem každého dobrého kovaného plotu je ocel. Velmi pevná, lehká a nesmírně elegantní slitina. Ti nejlepší prodejci pak povrch oceli ošetřují vhodnou povrchovou úpravou – např. žárovým zinkováním nebo aplikací práškové barvy komaxitu. Takto provedená povrchová úprava výrazně prodlužuje životnost kovaného plotu až na 50-60 let. Bez jakýchkoliv nároků na údržbu.

Na českém trhu bohužel najdete řadu kovaných plotů z dílen polských nebo čínských výrobců, které svou kvalitou ani zdaleka nedosahují toho, co jsme popsali na řádcích výše. Takové ploty vás možná nalákají svou extrémně nízkou cenou, ale jejich životnost je rapidně kratší a o bezúdržbovosti nemůže být ani řeč.

 

 

Vyberte si vzor. Značka: bez omezení

Zatímco u většiny plotů jste při výběru designu limitovaní nabídkou výrobce, u kovových plotů je tomu jinak. Plotové dílce a brány se sestavují z jednotlivých kovaných tyčí, které lze naprosto libovolně kombinovat. Nabídka vzorů je proto nesrovnatelně širší, než v případě jakéhokoliv jiného plotu. Vybere si z ní úplně každý. A kdyby náhodou ne, tak některé firmy nabízí také výrobu kovaných tyčí na zakázku.

 

Montáž nechte na profících

Kované ploty se obvykle instalují do betonové podezdívky, která by měla zasahovat nejméně 70 cm do země a čnít cca 30 – 50 cm nad povrch. Do stavby podezdívky se sice můžete pustit svépomocí a objednat si pouze samotný plot, ale doporučujeme spíše nechat montáž na profesionální firmě. Náklady nejsou zas tak vysoké a vyjma samotné instalace plotu se můžete u profi firmy spolehnout i na napojení bran na automatický pohon nebo praktické stříšky na sloupcích pro odvod dešťové vody.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *