Pěstování bez chemie – přírodní hnojiva

Jestli jen trochu zahrádkaříte, neobejdete se bez hnojiva, které dodá rostlinám potřebné živiny. Samozřejmě můžete využít některé z celé řady specifických syntetických hnojiv s upraveným poměrem živin. U syntetických hnojiv je důležitým faktorem také doba rozpustnosti. Ta rychle rozpustná hnojiva účinkují sice hned, ale pouze po krátkou dobu. Pomaleji rozpustná hnojiva uvolňují živiny postupně v malém množství. Chcete-li však do půdy dodat i potřebnou organickou hmotu, bude lepší využít přírodních hnojiv. Organická hmota je nepostradatelná pro správné fungování všech procesů v půdě. Půdní bakterie, které urychlují rozkladné procesy, mají dostatek živin a půda je potom kyprá, provzdušněná a dobře propustná pro vodu.

 

Různé rostliny – různá hnojiva

Záleží na tom, na jaké rostliny chcete hnojivo použít. Jsou rostliny, co vyžadují více dusíku, ale jsou také rostliny, kterým dusík nedělá dobře, a naopak vyžadují zvýšený přísun vápníku. Pokud zahrádkaříte, a přitom berete ohled i na životní prostředí, budete určitě hledat mezi vhodnými organickými hnojivy.

 

Kompost jako ideální přírodní hnojivo

Ne každý si chce na své zahrádce zakládat vlastní kompost a zpracovávat tak zahradní a kuchyňský biologický odpad. Společnost Fertia dodává na trh kvalitní kompost ze svých kompostáren v Blansku a u Náměšti nad Oslavou, kde zpracovává suroviny výhradně z ověřených zdrojů z čistých a průmyslem nezatížených oblastí. Kompost prodávají balený i volně ložený a vybere si tak malý zahrádkář i větší pěstitel.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *