Tipy pro plánování a údržbu jezírka

Zahradní architektura se v posledních letech dočkala zajímavých změn. Trendem jsou přirozenější přírodní scenérie, do kterých ideálně zapadají koupací či zahradní jezírka. A tak pokud jsou pro to možnosti, neměl by tento dekorativní prvek chybět na žádné pořádné zahradě.

Při plánování jezírka je přitom třeba brát v úvahu několik základních pravidel. Velikost jezírka by měla být přinejmenším okolo 12 m² a hloubka alespoň 1 m, a to kvůli riziku vysychání. Myslete také na to, že jezírko musí mít dostatečný odstup od cizích pozemků. Během plánování jezírka vybírejte jeho umístění tak, aby bylo po celou dobu dne dostatečně dlouho ve stínu – takto se bude dobře dařit rostlinám i živočichům.

 

Údržba jezírka je klíčová

Abyste se z jezírka mohli těšit co nejdéle, je důležitá jeho údržba. Údržba jezírka spočívá především v jeho čištění od kalu po 1 až 2 letech. Důležité je také vysadit vhodné rostliny, které pomáhají nezamrzání v zimě a po zbytek roku bojují s přebytkem živin a s řasami.

Nezapomeňte jezírku dodávat také dostatek kyslíku a dopřávat mu odpočinek od slunečních paprsků. Toho docílíte nejen výběrem vhodné flóry, ale i moderními metodami jako jsou membránová čerpadla a jezírková filtrace. Mějte tyto základní rady pro údržbu jezírka na paměti a odměnou vám bude ideální místo pro relaxaci.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *