Strunová sekačka se postará i o špatně dostupná místa

Na každé zahradě se najdou místa, na která se s běžnou zahradní sekačkou nedostanete. Jestliže nevysekané plochy okolo záhonů nebo zahradního nábytku řešíte ručním dotrháváním, zvažte nákup strunové sekačky na trávu.

Strunové sekačky jsou lehké, komfortní a jejich obsluhu zvládne úplně každý. Snadno se s nimi dostanete i do nepřístupného terénu a s dobrým vybavením zvládnou posekat i menší keře nebo opravdu úporný náletový plevel. A jak se při jejich výběru správně zorientovat?

 

Pro jaká místa je vhodná strunová sekačka?

Majitele malých travnatých ploch do 100 m2 strunová sekačka určitě nadchne. Sama totiž zvládne vysekat úplně vše a není třeba pořizovat nákladné klasické modely, které navíc zabírají spoustu místa.

Ostatní zahradní nadšenci potom „strunovku“ využijí všude tam, kde se pojízdná sekačka na trávu nedostane. Na zahradě to bývá typicky okolí zeleninových nebo květinových záhonů, místa pod zahradním nábytkem nebo okrasnými stromky nebo zahradní kouty. Své místo má i v hůř dostupném a hrbolatém terénu. Poradí si se svahem za vaším plotem nebo s trávou okolo kamenité cestičky v okrasné skalce.

 

Použití a výběr napájení

Strunové sekačky se obvykle při manipulaci drží za pohodlná madla, lehce nadzdvihnuté nad terénem. Pomáhá jim v tom nízká hmotnost (1,8–5 kg). Nejtěžší jsou strunové sekačky benzínové, my proto raději doporučujeme modely na elektrické napájení. Jejich široký záběr (25–38 cm) zaručí, že se na stejné místo nebudete vracet vícekrát. Při výběru se zaměřte také na výkon. Sekačky s hodnotou okolo 550 W umožňují sekání i mokré nebo velmi vzrostlé husté trávy. U lepších modelů můžete také volit z několika módu – od vyžínání úzkých ploch podél okrasných zelených plotů až po sekání rovných ploch trávníku. Perfekcionisté pak ocení systém pro přesné zarovnání okrajů trávníku okolo klikatých zahradních cestiček nebo pečlivě navržených květinových záhonků.

Jestliže vlastníte pozemek, na který elektrická síť nevede, nebo za sebou nechcete tahat elektrický kabel, pořiďte si aku vyžínač, který stačí jednoduše nabít a poté využít v terénu. Výdrž aku vyžínače (aku strunové sekačky) se obvykle pohybuje okolo 1 hodiny.

Strunové sekačky můžete zakoupit i s nejrůznějším doplňkovým vybavením. Mezi to standardní patří teleskopická tyč, díky které sekačku snadno přizpůsobíte své výšce, kryt na ochranu rostlin na záhonu nebo silnější struna pro vyžínání vysokého plevele a mladých náletových rostlin. Na opravdu zarostlé a dlouho neudržované zahradní plochy s převahou náletového plevele je nicméně lepší použít křovinořez.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *