Instalujeme zahradní kašnu

Rozhodli jste se pořídit si na svoji zahradu kašnu nebo fontánu? Není divu, protože není nic příjemnějšího, než večerní posezení u zurčícího (či dokonce osvětleného) vodního dílka, nebo ochlazení u vlastní zahradní fontány v letním parnu. Malé zahradní fontánky a vodotrysky dodají zahradě eleganci a noblesu, a zároveň působí nesmírně uklidňujícím dojmem. Některé kašny dokonce umožňují i nasazení rybiček či vodních okrasných květin, které její krásu ještě více zdůrazní.

Jak si tedy poradit s kašnou na Vaší zahradě? Možností pro zahradní fontánky je několik. My dnes necháme stranou variantu, kdy si nadšený kutil sám vyrobí a nainstaluje kašnu na svou zahradu. Nabízíme Vám návod na „zlatou střední cestu“ – tedy instalaci již hotové zahradní kašny svépomocí. Přestože Vaše ambice budou pravděpodobně uměřenější, než je instalace známé Zpívající fontány v Mariánských Lázních, neměli byste při budování kašny podcenit ani ten nejmenší detail.

 

Jak na instalaci zahradní kašny

Nabízí se pochopitelně to nejjednodušší, avšak zároveň i nejdražší řešení: objednat si fontánu na klíč a nechat ji na své zahradě vybudovat specializovanou firmou. Do díla se však můžete bez obav pustit i sami. Nejedná se o nic složitého.


Před samotným nákupem kašny je třeba především vybrat na Vaší zahradě vhodné místo, kam ji chcete umístit. Vše je třeba důkladně promyslet dopředu, protože výběr místa je pro zdařilou instalaci zahradní kašny naprosto zásadní. Prostor pro fontánu vybírejte nejen z estetického hlediska, ale rovněž z hlediska co nejsnazšího přívodu vody. Bez něj byste na svou zahradu získali pouhou plastiku bez zurčícího proudu, a to jistě nechcete.

Na takto zvoleném místě je třeba vyhloubit v zemi jámu o velikosti přibližně 60 cm. Do ní se umístí čerpadlo fontány. Čím dál častěji je však vodní čerpadlo zabudováno přímo ve fontáně, což ušetří mnoho práce. Kromě klasických elektrických vodních čerpadel jsou dnes k dostání i čerpadla solární, která znamenají úsporu nemalých finančních prostředků, a také odstranění nutnosti přivést k fontáně elektrické vedení. Poté už Vám nic nebrání v instalaci samotné zahradní kašny a jejímu připojení k vodnímu čerpadlu.

 

Starejte se dobře o svoji kašnu!

Instalací zahradní kašny celý proces bohužel nekončí. O své kašny a fontány je třeba se důkladně starat. Nejdůležitější je pravidelná prohlídka čerpadla a hadiček, které do kašny přivádí vodu. To je významné zejména tehdy, máte-li doma tvrdou vodu. Všechny kritické otvory ve vodním čerpadle proto preventivně odvápňujte, ušetříte tím nemalou sumu za pozdější opravu. Fontány a kašny také nikdy nenechávejte přes zimu venku, protože by je mohl poškodit mráz. Na podzim je proto očistěte, vysušte a uložte na bezpečném místě. Jedině tak Vám Vaše zahradní fontány a kašny budou věrně sloužit po mnoho let.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *