Inteligentní bezdotykové baterie se používají především ve zdravotnických zařízeních, profesionálních kuchyních a na veřejných toaletách, a to hlavně z hygienického hlediska. Předností moderních baterií však je i úspora vody, což ocení běžné domácnosti, kterým se spotřeba vody každým rokem zvyšuje.
Bezdotyková baterie spouští vodu až v okamžiku, kdy před senzor přiblížíte ruce. Znamená to tedy, že voda začne téct, jakmile máte ruce pod kohoutkem, a tím pádem jsou úspory vody v domácnosti značné. Vezměte si třeba ranní čištění zubů. Jen málokdo během čištění zastaví vodu, takže po celou dobu čištění voda teče, aniž by to bylo potřeba.
Průměrný průtok pákové baterie se pohybuje okolo 20 litrů za minutu. Pokud ji necháte během čištění zubů téct dvě minuty jen tak, bez využití, zbytečně proteče 40 litrů vody. Zatímco u bezdotykové inteligentní baterie je průtok vody za minutu pouze 6 litrů. Znamená to, že spotřeba je při umývání rukou o 70 % menší, navíc takové množství vody je naprosto dostačující pro umytí.
Velkou výhodou je, že se voda spustí, jakmile jsou ruce, respektive kartáček na zuby přímo pod kohoutkem.
Český statistický úřad v loňském roce vydal statistiku, podle které člověk za jeden den spotřebuje v průměru 133 litrů vody, přičemž 67 % z tohoto množství přímo doma. Pokud bychom mluvili o čtyřčlenné rodině, potom by se spotřeba vody vyšplhala na 532 litrů vody za den, což je vskutku astronomické a alarmující číslo.
Při zavedení úsporných opatření dokážete ušetřit i více než deset tisíc korun ročně za vodu. Stačí vybavit toaletu dvěma ovládacími tlačítky, a to menším a větším. I do sprchy se dají zakoupit bezdotykové senzory, jež automaticky spouští a zastavují vodu podle toho, jestli zrovna někdo ve sprchovém koutě je.
I bez finančních investic dosáhnete nemalé úspory vody. Sprchujte se, protože sprchování vám oproti koupání ve vaně ušetří kubíky vody. Při umývání nádobí si vždy napusťte dřez a neumývejte ho pod tekoucí vodou, protože nejvíce nákladné je kontinuální odtékání vody.
Jestliže máte myčku na nádobí, zapínejte ji, až ji máte plnou. Stejně tak postupujte i u pračky, protože je naprosto neefektivní prát poloprázdnou pračku. Ovšem moderní pračky jsou už natolik sofistikované, že spotřebují pouze tolik vody, kolik prádla je v bubnu.