Jak by měla vypadat správná péče o plastová okna?

3106 1
Plastová okna dokáží snížit energetickou náročnost staveb a ve srovnání s dřevěnými je podstatně jednodušší i údržba. Přestože každých pět let se nemusí znovu brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jedině tak dokáží dobře bránit únikům tepla, a tím šetřit váš rodinný rozpočet.
 
Tepelně-izolační vlastnosti, minimální nároky na údržbu a životnost delší jak padesát let dělají z plastových oken ten nejoblíbenější druh. Věděli jste ale, že méně ekologicky náročné, než právě dřevěná okna? Moderní plastové profily jsou totiž stoprocentně recyklovatelné a jejich výroba je tedy naprosto minimální ekologickou zátěží. Jen 4 % z celosvětové spotřeby plynu a ropy připadá na výrobu plastů a z toho pouhé 1 % na výrobu PVC. Tento materiál je zpracováván na granulát a může se opakovaně použít až 7x.
  
3106 1
 
Při pravidelné péči se nejprve staráme o rámy
Mytí oken ani jejich pravidelná údržba nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí je to činnost, kterou nemusíme vykonávat každý týden. Zatímco skla jsou umytá raz dva, otírání rámů je trochu pracnější. Odborníci na úklid doporučují umýt je jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla. U nově instalovaných oken nezapomínejte strhnout ochranné pásky co nejdříve, nejpozději však do 3 měsíců od instalace, a zbavte je zbytků malty či malby. Nezapomeňte ani na umytí vnější strany rámů. Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, se na povrchu usazují a UV záření je doslova zapéká do rámů. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.
 
K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě vylučte použití abrazivních prostředků (prostředky s drsnou strukturou – písek apod.), nitroředidla nebo benzin, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Pro čištění odolných nečistot je vhodné využít speciální prostředky, např. Fenosol apod. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, abyste rámy neodřeli.
  
Myslete i na kliky, těsnění ani kanálky
Jednou až dvakrát ročně je zapotřebí také dotáhnout uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, aby nezatuhlo. Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken. Pozor, různá okna jsou vybavena různým těsněním, je třeba vybírat podle profilového systému okna. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.
  
Zásadně nenatírat
Plastová okna a jejich povrchová úprava je stálá a nepotřebuje upravovat. Zásadně by se plastová okna pak neměla znovu natírat. A z mnoha důvodů to ani nedoporučujeme zkoušet. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu. Pokud natřete bílý profil tmavou barvou, bude profil automaticky náchylnější k tepelné roztažnosti, na což nemusí mít stavěnou statiku (výztuhy atd.). Ochranný bezbarvý lak je také zbytečný, okno tím nic navíc nezíská.
 
Jediné barvení je možné strojově při výrobě samotného profilu. V případě poškození povrchové barevné fólie se dají použít opravné fólie, ale to je už spíš téma na závady…
  
ic a12_prestige
 
Začínají okenní rámy žloutnout – okamžitá reklamace
Žloutnutí okenních rámů je častý problém zejména u starších plastových oken nebo oken z nekvalitních, levných profilů neznámých značek. Svou roli také hraje působení UV záření, kdy budova je exponována na slunci. Zažloutnutí bohužel nijak nevyčistíte, protože jde o degeneraci základního materiálu, z něhož je profil vyroben. V takovém případě máte plné právo okna reklamovat.
 
U kvalitních oken od renomovaných výrobců se žloutnutí bát nemusíte. Plastové profily vyráběné z PVC obsahují dnes už bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují, že základní bílá barva zůstane bílou i za mnoho let. Stejným způsobem jsou ošetřeny i fólie, kterými jsou potahovány profily barevných oken.
 
Poprvé vám možná údržba plastových oken zabere trochu více času, ale s každým dalším mytím se jednotlivé úkony stanou rutinou. Odměnou za vaši péči, kterou jim věnujete, vám pak budou stále krásná okna v té nejlepší kondici.
 
ic 13_elite_arcade
 

Okenní systém bez kompromisů

S rostoucími cenami za energie hledá každý z nás cesty, jak ušetřit. Správný výběr kvalitních plastových oken dokáže snížit náklady na vytápění domácnosti i o několik tisíc korun ročně. Výhodný poměr cena/výkon nabízí okenní systém Eforte od společnosti Inoutic. Profily s vestavnou hloubkou 84 mm, standardní ocelovou výztuhou a bez přídavných izolačních prvků dosahuje jedinečné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem Uf = 0,95 W/m2K, takže okna snadno splní požadavky nízkoenergetického nebo pasivního bydlení. Nová technologie lepení zasklení umožňuje vyrobit na přání okna s výškou až 2,6 m a do rámu lze použít i obzvláště silné, bezpečnostní a izolační sklo široké až 56 mm. Na výběr je spousta barev a dekorů podle individuálních přání, ve stejně široké paletě barev se nabízejí i hliníkové kryty, které dají oknům zcela nový rozměr. Jejich výhodou je pak také prakticky neomezená možnost volby barevného odstínu.

  
Více informací naleznete na www.inoutic.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *