Jak svítit šetrně? LED světla jsou základ

Rozhodli jste se, že chcete přispět svou troškou do mlýna a udělat něco pro životní prostředí? Jednou z možností je například volba správného osvětlení do domácnosti. Nejde přitom o žádné drahé záležitosti.

Zřejmě rozumíte tomu, že kdo chce svítit šetrně, ten potřebuje LED osvětlení. Staré žárovky ekologické rozhodně nejsou, spotřebují až 7krát více energie než moderní LED žárovka.

 

Vyberte si správné LED osvětlení

Nahraďte staré žárovky v celé domácnosti. Opravdu všude, i tam, kde si myslíte, že to není nutné. Ušetříte třeba i stovky korun ročně a pomůžete i přírodě. Jednak nebude potřebné vyrábět tolik elektřiny, a jednak LED žárovka déle vydrží. Díky tomu budete produkovat i méně odpadu.

LED žárovek dnes existuje opravdu velké množství. Tím pádem snadno najdete tu ideální pro vaše potřeby. Do kuchyně, pracovny nebo dílny jsou lepší žárovky se studeným bílým světlem. Do obývacího pokoje či ložnice pořiďte naopak teplé světlo, bílé nebo žluté.

 

Vůbec nejekologičtější je nesvítit

Samozřejmě nemusíte doma fungovat po tmě, snažte se ale nesvítit, když to není potřeba. Raději si roztáhněte závěsy i žaluzie a využijte přirozené denní světlo. Pro náš organismus je daleko lepší než ta nejlepší LED světla.

Zvažte také, jestli by nebylo dobré přivést do místností raději přirozené světlo. Tam, kde nemohou být okna, může být možná instalace světlíků.

Můžete svítit ekologickou elektřinou

Zamyslete se i nad tím, jakou elektřinu na svícení používáte. Například u E.ONu si můžete zajistit odběr  tzv. zelené elektřinu – tedy té, která pochází z obnovitelných zdrojů. E.ON dává dokonce na výběr, jestli stojíte spíš o elektřinu ze sluneční elektrárny, větrné elektrárny, nebo jiných zdrojů. Samozřejmě ji nebudete používat pouze na svícení, nýbrž na celkový provoz domácnosti. Kolik by vás stála, zjistíte na jejich webu v online kalkulačce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *