Jaké technologie v domácnosti mohou zajistit ohřev teplé užitkové vody (TUV)?

Bez teplé vody si drtivá většina českých domácností ani nedovede představit, jak by domácnost fungovala. Něco jiného je to na chatách a chalupách, kam si od běžného života jezdíme odpočinout, ale v rodinných domech je zajištění teplé užitkové vody standardním a nepostradatelným vybavením. Bez teplé vody by bylo složité sprchování a koupání, mytí nádobí a mnoho dalších běžných činností. K zajištění TUV je možné v současnosti využít v rodinných domech hned několik systémů. 3 základní si nyní představíme.

 

Bojler, průtokový ohřívač a tepelné čerpadlo

V tomto článku se budeme detailně věnovat třem technologiím, které slouží pro zajištění TUV v domácnostech nejčastěji. Jedná se o bojlery, průtokové ohřívače a tepelná čerpadla. U tepelných čerpadel si blíže popíšeme tepelná čerpadla Daikin Altherma, jeden z nejvyužívanějších druhů současnosti.


Začneme s bojlery

Bojler je odborně nazýván zásobníkový ohřívač TUV. Slouží k nahřátí určitého množství vody, kterou bude mít v zásobníku a bude už udržovat její teplotu. Pokud využíváte velké množství teplé vody a intenzivně, je zásobníkový ohřívač tím pravým druhem. Vodu totiž dokáže ohřát levněji. Problém ale přichází v momentě, kdy vodu využíváte málo. To ohřívače zbytečně udržují ohřátou vodu, kterou nevyužijete.

 

Co průtokové ohřívače?

Průtokové ohřívače ohřejí jen takové množství vody, které potřebujete k okamžité spotřebě. Aktivují se vlastně otevřením kohoutku s teplou vodou a s jeho zavřením se vypnou. Okamžitá spotřeba energií na ohřev je vyšší, ale neohříváte zbytečně velké množství vody. Teplá užitková voda ohřátá v průtokových ohřívačích je dražší, ale využijete ji do poslední kapky.

 

Tepelná čerpadla, jako moderní způsob

Tepelná čerpadla jsou pro ohřev TUV produktem, který splňuje i ta nejpřísnější kritéria současného stavebnictví. Pro ohřev vody využívají energii ze země, vody nebo vzduchu. Tuto energii dokáží zvýšit a s její pomocí ohřát vodu. Původně byly tepelná čerpadla určená pro soustavy ohřevu domácností, ale s tím, jak se rozvíjejí technologie výroby, dokáží zajistit také ohřev TUV. Nutno dodat, že toto dokáží jen tepelná čerpadla předních světových značek, jako například Daikin Altrerma.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *