Každý druh má své kladné stránky
Porovnávat, zda jsou lepší pro organismus finské sauny nebo infrasauny vůbec není jednoduché. Každá ze saun totiž pracuje na odlišné technologii a způsobu saunování. Samozřejmě, oba druhy saun mají za úkol produkovat pot, detoxikovat organismus a podporovat imunitu. Abychom zjistili, která z těchto dvou druhů saun nám bude vyhovovat více, musíme nejprve dobře znát strukturu a využívané technologie obou druhů. Jedině tak dokážeme posoudit, která ze saun je ta pravá. Oba druhy nabízí příjemné prostředí uvnitř kabin obložené dřevem, které je pro sauny typické. Samozřejmě, že výrobci finských saun vám budou tvrdit, že tyto sauny jsou nejlepší. To samé v obráceném případě platí také o výrobcích infrasaun. Získejte dostatečné množství informací a udělejte si obrázek sami.
Rozdíl je zásadní! Pára nebo suché teplo
Takto jednoduše bychom mohli popsat základní rozdíl mezi oběma druhy saun. První z nich – finská sauna, pomáhá k pocení organismu zvýšenou teplotou v kabině. K té napomáhá také pára, která je pro mnohé z nás pro saunování typická. Účinného pocení lze ovšem dosáhnout i bez páry. Přesně tento způsob totiž nabízejí infrasauny. Zde je horký vzduch bez páry a přece dochází k účinnému a velmi intenzivnímu pocení. Základní rozdíl tedy známe a nyní si představíme jednotlivé druhy saun podrobněji. Vy si tak můžete udělat dokonalý obraz o jejich funkcích a technologiích a vybrat, která z nich bude pro vás vhodnější.
Finské sauny jsou klasikou
Finské sauny bychom jedním slovem mohli označit jako klasické. Přináší totiž možnost saunování, jakou všichni dobře známe. Klíčovou součástí finských saun jsou kamna. Ty jsou osazeny lávovými kameny, přikládá se do nich dřevo, které kameny rozehřívá. Kameny se následně polévají vodou, která zvyšuje procento vlhkosti a páry v kabině. Je pouze na vás, jakou vlhkost si v kabině nastavíte pomocí polévání kamenů. Pobyt ve finské sauně si můžete i zpříjemnit vůní. Do vody na polévání je totiž možné přidat některé vonné esence a dopřát si tak také krásný pocit z vůně. Rozhodně to ale s vůní nijak nepřehánějte, aby vás její intenzita ze sauny nevyhnala.
Do interiéru, ale i na zahradu
Finské sauny jsou v porovnání s infrasaunami poněkud větší. Není tedy možné je umístit kamkoli. Pokud chcete finskou saunu v interiéru, je potřeba opravdu velká místnost. Vhodnější volbou je ovšem vystavení finské sauny na zahradě. K finské sauně je také vhodné vybudování ochlazovacího jezírka. Pokud nemáte jezírko, postačí alespoň káď na ochlazení organismu po saunování. Ideální teplota ve finských saunách je vhodná v rozmezí 72-90 °C. Taková teplota je nejvhodnější pro dosažení ideálních účinků detoxikace organismu a uvolnění. Množství vlhkosti si můžete nastavit individuálně podle vašich potřeb. Ovšem teploty ve finských saunách nemusí vyhovovat každému. Pro začátečníky v oblasti saunování nebo osoby s drobnými srdečními a oběhovými obtížemi mohou být takto vysoké teploty dokonce nepříjemné. Saunování při nižších teplotách ovšem nedosahuje tak vysokých účinků.
Infrasauny a jejich suché teplo
Na rozdíl od finských saun, infrasauny pro intenzivní pocení nepotřebují žádnou vlhkost v kabině. Celý proces pocení a saunování totiž nezajišťují rozpálená kamna, ale infrazářiče. Právě infrazářiče jsou tedy nejdůležitější součástí infrasaun. Využití infrazářičů umožňuje dosáhnout plnohodnotného pocení i při výrazně nižších teplotách. To umožňuje příjemný požitek ze saunování i těm, kterým vysoké teploty ve finských saunách nevyhovují. Navíc mohou infrasauny dosahovat relativně malých rozměrů. Častěji se tak využívají v interiéru domácností a dokonce i v bytech. Nepotřebujete nic jiného, než přísun elektrické energie. To znamená také nižší provozní náklady v porovnání s finskými saunami.
Jak infrazářiče pracují?
Na kvalitě infrazářičů je závislá celá kvalita infrasaun. Právě infrazářiče totiž zajišťují nejdůležitější funkci infrasaun – teplo a pocení. Možná si myslíte, že u infrazářičů je nejdůležitější, na jakou teplotu jsou schopné vyhřát vnitřek infrasaun. To ovšem není úplná pravda. U infrazářičů je totiž mnohem důležitější ukazatel, než jen produkovaná teplota. Tím ukazatelem je vlnová délka infrazáření. Ideální vlnová délka infrazáření by se měla pohybovat v rozmezí 9,2-9,6 mikronů. Taková vlnová délka infrazáření totiž dokáže navodit maximálně příjemný pocit při saunovací proceduře a vydržíte uvnitř kabiny mnohem déle bez zdravotních obtíží. V infrasaunách je ovšem důležité hlídat si dýchání. Raději dýchejte ústy, než nosem. Suché teplo při dýchání nosem může totiž poškozovat sliznici a napomáhat k bolestem hlavy. Pobyt v infrasauně by se tak mohl stát nepříjemný.
2 sauny v jedné kabině
Moderní a kvalitní výrobci saun vám přináší ještě jednu možnost. Pokud si nejste jistí, který způsob a styl saunování vám bude více vyhovovat, máte možnost unikátního řešení. Tím samozřejmě není nákup dvou samostatně stojících saun, který by znamenal dvojité počáteční i provozní náklady. Tou možností je nákup kombinované sauny. Kombinované sauny jsou totiž osazeny kamny, produkujícími páru a také infrazářiči, které produkují suché teplo. Možnosti saunování tak můžete libovolně kombinovat podle nálady a potřeby. Záleží pouze na vás.