Krbová kamna nebo krb? Záleží na vás

Ve dnech, kdy venkovní teploty atakují tropické třicítky a hledáme především ochlazení a stín, může být přemýšlení nad posezením u ohně poněkud zvláštní. Pak se však přižene bouřka, my dorazíme domů prochladlí a trochu tepla bychom uvítali.

 

Nároky na prostor

Do chat a rodinných domů nejčastěji pořizujeme jako doplňkový zdroj tepla krb nebo krbová kamna. Liší se především vzhledem, zatímco krb je součástí stavby a jen tak ho nepřemístíme, krbová kamna můžeme přestěhovat na jiné místo či do jiné místnosti celkem bez námahy. Krb nejčastěji plánujeme už při stavbě budovy nebo při její rekonstrukci s ohledem na umístění komínu, přesto není nemožné ho dodělat i později, jen to může být složitější. Základem je komín a krbová vložka, která se musí obložit nebo obezdít aby krb fungoval jak má. Krbová kamna jsou menší, často i na pořízení levnější a pokud potřebujeme, snadno je vyměníme. Potřebují však kolem sebe prostor, nelze je opřít o zeď nebo zabudovat tak, jako krb. Pořídíte je ale velmi rychle, vyberete si model, který se vám líbí, připojíte ke komínu a už můžete topit a užívat si příjemné atmosféry.

 

Podle výkonu

Pořízení krbu nebo krbových kamen nepatří mezi nejlevnější investice, a tak je dobré si předem promyslet, k čemu je budeme využívat, jak často a také jaký mají mít výkon. Ideální je obrátit se na odborníky a nechat si poradit. Mít v malé místnosti kamna, která z ní během několika minut udělají neobyvatelnou saunu, asi není to pravé, co bychom od krbových kamen čekali. Nízký výkon zas bude pouze dekorací, teplo z něj nijak nevyužijeme jinde, než v blízkém okolí krbu nebo kamen. Zde hraje i svou roli to, zda má být krb nebo kamna jen doplňkem pro příjemnou atmosféru nebo budou sloužit jako hlavní zdroj vytápění domu, pak je potřeba si výkon vybrat opravdu pečlivě. Zapomínat nesmíme ani na design, drobnosti, jako je směr otevírání dvířek, a pozornost bychom měli věnovat také způsobu čistění.

To, zda zvolíte zrovna do svého domu krb nebo dáte přednost krbovým kamnům, tak záleží především na prostoru, samotné dispozici stavby a také vašich požadavcích a potřebách.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *