Solární ohřev vody výrazně snižuje spotřebu elektřiny

Moderní bydlení dnes není jen o luxusu. Mluvit o něm lze především tehdy, když obsahuje prvky a zařízení, která jsou ekologická a přispívají ke snížení spotřeby energií. Stále častěji se z těchto důvodů u rodinných domů objevují solární panely. Jejich pořízení má řadu výhod, samozřejmě jde ale najít i určité nedostatky.

 

Proč vůbec využívat solární panely?

Dostatečně výkonný solární panel, který instalujete například na střechu domu, dokáže výrazně snížit závislost na centrálních dodávkách elektřiny. Úspory se často pohybují v řádech desítek procent. Tedy v případech, že jsou solární panely umístěné na vhodné straně střechy, v dostatečném sklonu a množství. Běžně se uvádí, že sklon solárních panelů má být kolem 50 stupňů, orientace je samozřejmě doporučovaná na jižní stranu, kde je největší předpoklad slunečního záření, což zajistí potřebný výkon.

 

Výhody solárního ohřevu vody

Asi největším důvodem pro pořízení systému je solární ohřev vody, kterou doma spotřebováváte. Klasické způsoby ohřevu skrz bojlery a další zařízení jsou poměrně drahou záležitostí, spotřeba elektrické energie v těchto případech  dosahuje značných hodnot. Sluneční energie je oproti tomu zdarma, takže vás díky tomu ohřátí vody prakticky nic nestojí. Tradiční i ostrovní solární systémy, které nejsou připojeny k síti, jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, oceníte u nich rovněž nenáročnou údržbu a ovládání.

 

Nevýhody

Solární systémy jsou poměrně nákladnou investicí. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o zařízení, která mohou sloužit desítky let. Návratnost je otázkou cca 15 let, záleží na tom, jaký model zvolíte, respektive jak často budete solární energii využívat. V neposlední řadě vše ovlivňují přírodní podmínky, tedy hlavně intenzita a četnost slunečního záření. Na území Česka se však dá mluvit o tom, že investice do solárních panelů má jednoznačně svůj smysl.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *