Stěhujeme se do bytu – co očekávat?

Stěhujete se do nového bytu? Víte, jaké vás čekají poplatky a povinnosti? Připravili jsme pro vás článek, kde vás seznámíme s pravidly týkající se bytových jednotek.

 

Úklid

Pokud se nastěhujete do bytového domu, musíte počítat s tím, že pravidelný úklid nebudete vykonávat jenom v bytě, ale taky ve společných prostorech – do nich patří chodby, schodiště, výtah, sklepy, pozemek kolem domu apod. Každý majitel či nájemník bytu má povinnost tyto úklidy řádně provádět. Bydlíte v domě, kde se nachází víc jak pět bytů? Čím je jich v domě více, tím méně častější úklid na vás vychází. Mnoho lidí v dnešní době raději čas ušetří a zaplatí si pro tyto účely většinou nějakého brigádníka.

 

Energie

Tak jako v domě, tak i v bytě je nutný provoz energií a vody – bez elektřiny by to v dnešní době ani nešlo. Pokud jste nájemníkem, energie většinou řeší majitel a je pouze na něm, jaké zálohy si stanoví. Je lepší, když se zálohy nastaví o něco výše – pak budete mile překvapeni při ročním vyúčtování. Jestliže jste nový majitel bytu, máte povinnost nahlásit u vámi zvolené společnosti nové užívání bytové jednotky – může se stát, že energie se u stávající společnosti pouze pozastaví – vy máte samozřejmě právo na změnu dodavatele.

 

Poplatky správci a správě bytového domu

Bydlení v bytové jednotce se neobejde ani bez poplatků či odměn správci za provoz a orgánům správě bytového domu. Stanovenou částku byste rozhodně měli mít napsanou ve smlouvě a její částku navrhuje sám správce – na schůzi vlastníků a nájemníků pak musí s touto částkou souhlasit nadpoloviční většina.


Pozn.: Nelíbí se vám práce vašeho správce? Navrhněte změnu správce bytového domu a po odhlasování se této funkce můžete zhostit i vy sami.


Fond oprav

Poplatky do fondu oprav bytového domu platí pro majitele bytů. Ti mají povinnost každý měsíc odvádět určitou částku, která je určena právě k opravám celého bytového či činžovního domu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *