Údržba domu po zimě – co byste neměli podcenit?

Letošní zima patřila k těm mírnějším, žádné třeskuté mrazy nás netrápily. To však rozhodně neznamená, že bychom si teď na jaře mohli dovolit podcenit kontrolu kolem domu. Možná totiž nějaké drobné opravy přece jen budou potřeba. Na co všechno byste měli „mrknout“?

 

Začněte na střeše

Rodinný dům, rekreační chata nebo chalupa. U všech těchto nemovitostí je třeba provést každoroční nezbytnou kontrolu střechy a okapových systémů. I když jsme nemuseli bojovat s nánosy sněhu, škody mohl způsobit silný vítr, který nás letošní zimní sezónu trápil víc než dost. „Své“ udělá i přetrvávající vlhkost. Obhlédnout je třeba riziková místa, stav střešní krytiny, včetně okapů a žlabů, kde mohou být nafoukané různé nečistoty. Opomíjet byste neměli ani odvětrávací otvory střechy, vikýře či střešní okna. Uvnitř domu pak prohlédněte podkrovní a půdní prostory, abyste se ujistili, že do nich nezatéká.

 

Zaměřte se na okna, dveře a vrata

Pozornost si ale zaslouží i další části vašeho obydlí. Choulostivá místa představují rovněž okna, dveře či garážová vrata. Zanedbání kontroly zrovna v tomto případě může výrazně ztenčit váš rodinný rozpočet. Čím dříve totiž na škody přijdete, tím lépe, můžete se tak vyhnout vážnějším problémům. Nejprve se pusťte do čištění, pak pokračujte kontrolou správného zavírání a také stavu těsnění, zabráníte tak nejen únikům tepla a s tím spjatým únikům peněz, ale i případným plísním. Promažte kování, čepy, táhla, zaměřte se také na žaluzie a rolety, prohlédněte vodicí lišty, kolejnice, plynulost stahování a vytahování.

 

Nezanedbejte exteriér

Důkladnou péči je třeba věnovat i terase, která po zimě vypadá trochu neutěšeně. Sníh a déšť ji ušpinily, objevily se na ní fleky a skvrny, na venkovní dlažbu nalétal nepořádek, zábradlí volá po novém nátěru. Nezbývá vám tedy nic jiného než vybavit se koštětem, kbelíkem a štětcem a pustit se do nápravy. Nejvíc se na terase zapotíte při úklidu podlahy, avšak její čistota je pro trávení pohodových chvil naprosto klíčová. Důkladně omýt nezapomeňte také zahradní nábytek. Pak už jen rozmístěte truhlíky, zavěste květináče a vychutnejte si tady svou první jarní kávu!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *