Zvolte správnou dobu fixace hypotéky

Při žádosti o hypoteční úvěr narazíte na otázku, na jak dlouhou dobu zafixovat úrokovou sazbu úvěru. O tom, jakou měsíční částku budete ve finále splácet, rozhoduje také načasování, kdy o úvěr žádáte, tedy aktuální situace na trhu s hypotékami.

Co je to fixace hypotéky a proč je důležitá?

Fixace znamená, že žadatel o hypoteční úvěr má určitou dobu (období fixace) od banky garantovanou výši úrokové sazby. Díky tomu je známo, jak vysoké budou žadatelovy splátky v příštím období a banka má přehled o financích, se kterými může do budoucna disponovat. Období fixace se počítá ode dne uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Po skončení fixačního období si dále můžeme zvolit odlišnou délku fixace na příští období nebo přejít k jiné bance a zkusit refinancování úvěru.


Výběr délky fixačního období není lehký, ale má své zákonitosti

Volba délky fixačního období je trochu riskem, obecně platí, že čím delší fixační období zvolíme, tím vyšší bude úroková sazba. Při výběru vhodné délky fixačního období úroku vám pomůže prognóza budoucího vývoje úrokových sazeb. Pokud prognóza říká, že úrokové sazby budou stoupat, je výhodné zvolit delší fixační období. Naopak pokud mají sazby klesat, volíme kratší dobu fixace.


Jaký vliv má nízký úrok úvěru na výběr doby fixace úvěru?

Současná situace na hypotečním trhu, kdy v červenci klesla úroková sazba hypotéky na rekordních 2,72 %, nahrává refixaci úroku, kterou lze ušetřit na měsíční splátce tisíce korun. Nejčastější doba fixace úroku, kterou Češi dle dostupných dat sjednávají, je pevný úrok na pět let.

Nízké sazby úroku svádí ke zvolení fixace na mnoho let dopředu. Ovšem s tím rizikem, že nikdy nelze v rámci let přesně předvídat vývoj úrokových sazeb. Proti volbě dlouhého fixačního období např. 15 let je argument, že v době fixace nelze hypotéku jednoduše splatit. Pokud bude chtít klient banky v průběhu fixace hypotéku ukončit, narazí na velmi vysoké náklady v podobě sankcí. Vysokým sankcím za předčasné splacení hypotéky se vyhnete tak, že se s bankou rozloučíte až na konci fixace úrokové sazby. Krátká doba fixace se vyplatí klientům, kteří předpokládají, že nemovitost zatíženo hypotékou brzy prodají, či očekávají jiné příjmy, které mu pomohou část hypotečního úvěru mimořádně splatit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *