I katalogové projekty rodinných domů si zaslouží funkční a originální zahradu

Jednolitá zelená plocha nestačí. Dbejte na rozdělení zahrady do zón a na vertikální linie.

I když jsme národ zahrádkářu, zahrada u rodinných domů už dávno neplní jenom užitnou funkci. Čerstvou zeleninu a ovoce si dnes můžeme koupit na každém rohu a ne každý má čas na to věnovat se jejich pěstování. Proto se zahrady u rodinných domů stávají především místem oddychu a hry pro celou rodinu a její hosty. Pokud chceme, aby nám zahrada opravdu sloužila jako místo pro relax a setkávání s přáteli, je nutné nad ní přemýšlet už při vybírání projektu rodinného domu.

Pokud si vybíráte projekty rodinných domů z katalogu, určitě se zaměřte na následné umístění projektu na pozemek, abyste maximalizovali užitek z pozemku.

 

Zahradu si pořádně naplánujte

Zahrada je často opomíjena až do té doby, dokud se nedostaví dům. Minimálně základní návrh zahrady byste však měli řešit ještě před samotnou stavbou domu, abyste na vysnívanou zahradu mohli připravit pozemek. Musíte se zamyslet nad tím, kde bude zavlažování, kam umístíte nádobu na zásobu dešťové vody, kde bude zahradní hadice, venkovní umyvadlo, sprcha nebo nějaký vodní prvek ba dokonce bazén, budete potřebovat na terase nebo jinde v zahradě světla, elektrické zásuvky? Toto všechno byste měli mít promyšlené, abyste po dostavbě domu nemuseli zbytečně kopat do země nebo dokonce do hotových zdí.

 

Zahradní architekt nebo svépomoc

Zahradního architekta využívají lidé zatím minimálně. Lidé se finančně vyčerpají stavbou domu, na zahradu pak už nejsou peníze. Pokud si ale chcete výhody zahrady užívat co nejdříve, je dobré služby experta využít. Případně se s ním alespoň poradit.

Tím, že si zahradu naplánujete, vyhnete se bezhlavému sázení rostlin, které vám budou akorát překážet, až budou velké. Rosliny nejsou jenom estetickou záležitostí, ale mají i svou funkci: mají stínit, chránit vaše soukromí z ulice, plodit.

Zamyslete se vždy nad tím, jak bude vysazená rostlina vysoká a široká, jak rychle roste, zda není jedovatá, zda je okrasná nebo užitková, jak dlouho kvete a kdy, zda nebude někomu v rodině způsobovat alergii. Všechny tyto faktory byste měli zvážit předtím, než něco zasadíte

 

Myslete na funkci

I malá zahrada jde rozdělit do různých zón, které mají sloužit různým účelům. Přemýšlejte nad tím, kde budete sušit prádlo, kde bude umístěný kompost nebo kompostér nebo kde bude umístěný zahradní domeček na nářadí.

Blízko kuchyně a obýváku by měla být terasa, kde budete moci v klidu sedět. Myslete ale i na další alternativní sezení v rámci zahrady, kde se budete moct schovat před ostatními.

Lidé mají tendenci do malých zahrad položit jenom trávník, případně nasadit kytky podél plotu. Nějaké vertikála však do zahrady patří. Jeden vyšší strom a pár nižších keřů může vhodně zastínit terasu a zahradu oživit. Zahradu může opticky rozšířit i vertikální zahrada a vhodně zvolený živý plot.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *