Jak docílit pevnějšího zdraví

Pokud každým rokem trpíme v zimním období nachlazením nebo máme prostě potíže s dýchacím systémem, můžeme si trochu polepšit. Postačí, když se budeme čas od času oddávat dokonale horké lázni v podobě finské sauny. Je to asi nejlepší možné řešení pro posílení naší imunity a zároveň dokonalým místem pro odpočinek a relaxaci.

 

Sauna je základ

Samozřejmě, že k tomuto rituálu potřebujeme saunu. Můžeme tedy navštěvovat různá wellness centra nebo centra sportovní, kde sauny jistě jsou. Je tady jen maličkost v podobě veřejné sauny, takže soukromí jde stranou. Navíc zde může být v daném termínu plno. Tady přichází na řadu sauna domácí. O její realizaci se nám může dokonale postarat spolehlivá odborná firma, která má v této oblasti mnohaleté zkušenosti a může nám být tím pádem nápomocná. Postavit si takovou saunu není zase taková věda, když víme, jak na to. Pokud se rozhodneme pro stavbu sauny svépomocí, musíme brát v úvahu několik faktů, které bychom neměli podcenit. Jestliže ale svěříme své přání a požadavky profesionálům, můžeme se těšit na dokonalý odpočinek třeba každý den.

 

Kvalitní materiál může ovlivnit výsledek

Saunu si asi všichni představujeme jako dřevěnou chaloupku v lesích, z komína se kouří a vůně dřeva je cítit prakticky všude. Dřevo je materiál ekologický a navíc obnovitelný, jako stavební prvek byl znám již před mnoha a mnoha lety. Saunu si tak můžeme nechat zhotovit ze smrkového nebo borovicového dřeva, ale je vhodná i osika, lípa a cedr, ten patří do těch luxusnějších. Severské země používají kanadskou borovici nebo severský smrk, tyto stromy jsou velmi odolné proti nepřízni počasí a tak jim nevadí ani tuhý mráz a zima.

 

Sauna svépomocí

Máme – li v plánu postavit si saunu sami, musíme sehnat vše potřebné k její stavbě. Dřevo jsme již probrali. Velmi důležitým faktorem je její izolace. Je nutné, abychom tuto část stavby nepodcenili, protože při nedostatečné izolaci dochází k úniku tepla a sauna tak ztratí svůj účinek. Vhodná je minerální nebo čedičová vata, ale dnes je velmi populární PU panel, který je velice podobný svými vlastnostmi klasicky známému polystyrenu. Jako tepelný izolant je tento materiál velice vhodný právě pro stavbu sauny. Také se musíme rozhodnout, kam saunu vlastně umístíme neboť k ní potřebujeme vlastně sprchu nebo malý bazének na ochlazení.

 

Sauna „ušitá“ na míru

takovou saunu můžeme mít doma prakticky všude. V nejlepším případě si ji můžeme pořídit na místo, které vyplní do posledního místečka. Sauna přímo na míru je v podání odborné firmy ideálním řešením pro atypické prostory a i v případě, že chceme využít každé místo v domě. Sauny tak mohou mít třeba i prosklené dveře, které jsou velmi moderní a v souladu s designem sauny, ale můžeme tak mít i saunu, která má v druhé místnosti hydromasážní sprchu, takže takový polotovar dva v jednom. Široká nabídka je opravdu veliká a my můžeme jen vybírat. Samozřejmě je to i otázka financí.

Jistě bychom neměli zapomínat ani na to, že sauna musí mít svůj zdroj vytápění, zde se nabízí klasická kamna na dřevo nebo kamna elektrická. První varianta je typickým vytápěním pro sauny a je to možná i autentičtější zážitek, který může být doplněn o kameny polévané vodou a tím se vzduch v sauně trochu zvlhčí. Navíc pohled na plápolající oheň člověka uklidňuje. Elektrická kamna mají velké plus v tom, že saunu mohou vytopit během několika minut. Můžeme si také pořídit dálkové ovládání a pokud máme třeba ještě neodkladnou práci na zahradě při ne zrovna teplém počasí, jednoduše si na dálku saunu vytopíme a můžeme se tak dokonale ohřát.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *