Jak řídit výstavbu inteligentní průmyslové haly?

Mezinárodní společnost MANN HUMMEL GROUP potřebovala rozšířit zázemí pro svoji sesterskou společnost MANN+HUMMEL Innenraumfilter (CZ), působící v Uherském Brodě. Třebíčská DELTA Projektconsult nebyla pověřena řízením a plánováním stavby pro tohoto investora poprvé. Tentokrát bylo zapotřebí vyvinout výjimečnou halu v rekordně krátkém čase. Od počátečních příprav, projekce včetně výstavby vyrostla tato hala za necelých 14 měsíců.

 

Ojedinělá architektura pro výrobní halu

Zastavěná plocha celé haly i s administrativním zázemím je na ploše 4 780m2. Hala se nachází v areálu Slováckých strojíren v jižní části města Uherský Brod a bude sloužit jako výrobní a skladovací hala pro výrobu filtrů do klimatizačních jednotek osobních a nákladních automobilů a současně společnosti poskytne dostatečné administrativní zázemí. Výrobní hala MANN HUMMEL v Uherském Brodě rozhodně nepatří mezi haly klasického krabicového vzhledu, jaký má většina komerčních a průmyslových prostor. Má nejen inteligentní zdroj energie, ale také svou ojedinělou architekturu, která dává i zdánlivě obyčejnému objektu výrobní haly zajímavý ráz. Architektura rovněž vzešla z rukou architektů DELTY. Výše investice na výstavbu této haly činila 8,2 milionů eur. Hala zcela nahradila původní výrobní prostory a předpokládá se výroba 6,5 milionů kusů filtrů za jeden rok, což představuje navýšení výrobní kapacity o plných 30%. Dobrou zprávou pro slovácký region rozhodně je, že v blízké budoucnosti zde najde uplatnění dalších 50 zaměstnanců.


Vysoce hospodárná hala bude vzorem pro další haly

Stavební projekt této haly je také unikátní tím, že byl určen jako vzorový pro budoucí stavby skupiny MANN+HUMMEL GROUP, zejména co se týče nového způsobu výstavby a vybavení. Střecha je pokryta fotovoltaickou elektrárnou, která vyrábí jednu třetinu energetické spotřeby provozu. Při vývoji haly byly uplatněny jen nejvyšší standardy s ohledem na platné směrnice bezpečnosti práce a také ergonomii. Také nabízí řadu logistických zlepšení. Součástí haly je například vlakový systém, který bude převážet materiály a výrobky z jednoho místa haly na druhé. Výrobní část objektu je jednopodlažní a má plochu 4 500m2. Administrativní část objektu s plochou 1 500m2 je v prvním podlaží vybavena také odpočinkovými prostory, sociálním zázemím pro pracovníky výroby a moderní kantýnou. Ve druhém podlaží jsou situovány administrativní prostory, které zaměstnancům společnosti nabízí kanceláře typu „open space“ spolu se zasedacími místnostmi a školícím centrem.


Projektový management ušetřil investorovi finance

Největší zásluhu na koordinaci veškerých přípravných a realizačních fází výstavby má třebíčská DELTA, která se osvědčila již v předchozích stavebních projektech realizovaných pro společnost MANN+HUMMEL v Nové Vsi na Třebíčsku. Právě díky předchozí úspěšné spolupráci byla DELTA pověřena realizací i tohoto vysoce moderního hospodárného objektu a také zároveň garantem dodržení stanovených investičních nákladů. Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA, k tomuto projektu navíc doplnil: „ Využili jsme proces sloučení stavebního a územního řízení do jednoho procesu, kterým se výrazně urychlil čas přípravné fáze při jednání s úřady. To nám umožnilo připravit, vyprojektovat a postavit tuto výrobní halu v poměrně krátkém čase 14 měsíců.


Inteligentní sdílení dat pomocí „datapool“

V rámci celého projektu byl také využit, na české podmínky netradiční a ojedinělý způsob řízení a sdílení dat v rámci stavebního projektu, které probíhalo pomocí systému datapool. Jedná se o speciální software, vytvořený dceřinou společností DELTA Netconsult. Štefanovič k tomuto v Čechách poměrně vzácnému softwaru datapool závěrem upřesnil, že se jedná se o inteligentní datové úložiště do kterého se lze připojit prakticky odkudkoliv a tak mít pro jednotlivé fáze výstavby potřebná a především aktuální finální data vždy po ruce. Což je vzhledem k tomu, kolik expertů a firem se na realizaci takového rozsáhlého projektu podílí velkými zjednodušením a zpřehledněním práce.

Pokud Vás tento zdařilý stavební projekt zajímá, více se o průmyslových projektech DELTA dozvíte zde: http://www.delta.at/cz/delta-holding/reference/prumysl-a-administrativa.html

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *