Kvalitu oken si vychutnáte nejlépe s novými parapety

S přicházející letní sezónou, kdy se sluníčko opět rozzáří zpoza mraků, je vždy inspirující a osvobozující pocit otevřít okna dokořán. Při této příležitosti již zkušený kutil ví, že je také nejlepší chvíle zkouknout po zimě stav vnitřních a venkovních parapetů. Že jsou parapety zralé na výměnu? Pojďme se společně podívat, jak na to.


Jak zaměřit a osadit venkovní parapety?

Nejspolehlivějším řešením je vždy oslovit odborníky a vše nechat na jejich bedrech. Jestli se však chcete pustit do práce sami, chtěli bychom vám předat několik dobrých tipů, které vám celou práci usnadní. Ač to na první pohled nevypadá, zaměřit a osadit dobře parapet je docela alchymie. Začněte zaměřením délky parapetu. Doporučujeme připočítat z každé strany 10 mm na zapuštění, a jsou-li již omítky hotové odečíst pak cca 3 mm z každé strany. Při zaměření hloubky měřte vždy od drážky v rámu okna a připočítejte vzdálenost odkapu, a to minimálně 40 mm. Při montáži parapetu myslete na drobný spád pro odvod vody, který by měl být cca 6°. Parapet podpěňte nízko expanzní pěnou, aby se nevyboulil. Po celé délce doporučujeme zatížit.

 

Při výběru venkovních parapetů doporučujeme hliníkové parapety značky SULKO, které jsou dodávány ve třech designech (bílá, hnědá a bronz) nebo v pestrobarevné škále vzorníku RAL.


Jak vyzrát nad vnitřními parapety?

I zde při zaměření a montáži platí několik obecných pravidel. Při stanovení délky parapetu změřte vnitřní rozměr špalety a připočtěte min. 5 mm z každé strany pro zapuštění. Hloubka parapetu vychází ze šířky špalety, ke které připočítejte 10 mm na zapuštění pod profil okna a min. 30 mm na přesah od okraje vnitřní omítky. Při montáži desku parapetu vypodložte dřevěnými klínky a dejte do vodováhy. Podpěňte a po celé délce zatěžkejte. A máte hotovo.

 

I zde si můžete vybrat ze širokého sortimentu SULKO. Jednak dřevotřískové, jejichž základ je vyroben z 16 mm vodotěsné DTP desky se zesíleným nosem na 25 mm nebo plastové Deceuninck s tvrzeným povrchem, či Rehau odolné vůči ohybům s velmi dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Všechny povrchy jsou odolné proti poškození, chemikáliím a UV záření.

 

Věřím, že vše kvalitně zvládnete. Pokud se přesto rozhodnete jít na jistotu, lze se s žádostí o montáž obrátit přímo na výrobce. Je potřeba si uvědomit, že nové parapety budete mít na očích po dlouhá léta, a to každý den.

 

SULKO všichni znají jako špičkového výrobce oken a dveří

SULKO je ale také spolehlivým hráčem na trhu, který své výrobky kvalitně montuje. „Je to tak nejlepší“, říká pan Libor Suchánek, který firmu SULKO před lety založil. „Můžeme tak dohlédnout na každý detail a pohlídat si veškeré fáze práce. Jedině tak lze garantovat nejvyšší kvalitu a spokojeného zákazníka.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *