Podvod století? Nová zjištění potvrdila škodlivost minerální vlny

Stavebnictví dostalo doslova ránu pod pás, když se výsledky o bezpečnosti minerální vlny z roku 1995 ukázaly jako zmanipulované. Pokud jste tepelně zateplili, nebo plánujete zateplit svůj dům či byt minerální vlnou, buďte na pozoru. Podle nových zjištění způsobuje mimo jiné neléčitelné chronické obstrukční onemocnění plic. Ve své reportáži to uvedl známý novinář EU Today, Gary Cartwright.

 

V červnu letošního roku byly zveřejněny nové výsledky účinků minerální vlny na lidské zdraví. Rutinní test, který měl potvrdit téměř 30 let staré testy bezpečnosti tohoto izolantu, však nepřinesl očekávaný výsledek. Naopak! Minerální vlna podle nových zjištění může způsobovat rakovinu a chronické obstrukční plicní onemocnění, které snižuje kapacitu plic a přináší řadu dalších zdravotních komplikací. Původní testy z 90. let a další analýzy z let 2000–2002 přitom daly podnět Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny a Světové zdravotnické organizaci k překlasifikování minerální vlny do nižší kategorie karcinogenních látek.

Testoval se neúplný produkt

Testy z 90. let, které měly potvrdit změnu složení minerální vlny a ukázat, že již není lidskému zdraví nebezpečná, byly totiž zfalšované. „Šlo o testy, které byly provedeny na výrobcích, které běžně nenakupujeme v obchodech. Tedy testována nebyla ta samá minerální vlna, kterou aplikujeme na zdi našich obydlí jako izolant,“ upřesňuje novinář EU Today Gary Cartwright, který celý podvod veřejnosti odhalil.

V čem manipulace výsledků přesně spočívala? „Jedna z klíčových složek tepelně izolačního materiálu používaného na zateplení domů při testování chyběla,“ uvádí Cartwright. Při výrobě minerální vlny se používá organický olej a pojivo (např. fenolformaldehydová pryskyřice), které se společně nastřikují na roztavenou kameninu do zvlákňovací jednotky. Testy  z roku 1995 však nebyly prováděny na finálním produktu a z výrobku bylo právě pojivo záměrně odstraněno! „Tyto manipulace vyvolávají velmi vážné otázky o možném karcinogenním riziku, protože Evropská unie stále klasifikuje tuto látku jako karcinogenní na úrovni 2. To v podstatě znamená, že existuje reálné riziko vzniku rakoviny,“ vysvětluje dále Cartwright.

 

Plíce už vám nic nezachrání

Karcinogenní látky a možné rakovinové onemocnění jsou ale jen jedním z děsivých rizik používání minerální vlny. Podle posledních zjištění může minerální vlna způsobovat chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která je mnohem nebezpečnější než rakovina. Podle doktora Marjolein Drente z holandské Maastrichtské univerzity je třeba vzít v potaz, že „některé druhy rakoviny léčitelné jsou, ale tato forma plicní fibrózy obvykle není“.

 

Na tahu jsou zákonodárci

Aktuální výzkum proto vyvolává řadu otázek, které přímo souvisejí s ochranou veřejného zdraví. Několik organizací a institucí sledující ekologický a zdravotní dopad různých druhů materiálů se proto rozhodlo apelovat přímo na Evropskou unii. Jejich cílem je zavedení přísnějších pravidel pro používání a manipulaci s minerální vlnou.
Podle EU Today přitom existují tři legislativní řešení. Prvním je opětovné testování minerální vlny na zjištění rizika rakoviny způsobené manipulací s produktem. Dalším je úprava právních předpisů v oblasti ochrany zdraví a bezpečnosti stavebních pracovníků a jiných osob vystavených působení minerální vlny. Cílem by bylo zajistit dostupnost dostatečných informací o rizicích minerální vlny, a to včetně povinného poskytování a používání ochranných prostředků na pracovištích. Třetím řešením je důsledné označování výrobků, které zajistí viditelné umístění zdravotních varování na všech obalech.

Obavy z rostoucích nákladů na energie a z globálního oteplování dostaly v 90. letech izolace na vysokou úroveň politické agendy. A tak spěch při hledání náhrady azbestu nepřinesl pouze pozitiva, ale i negativa v podobě využívání izolačního materiálu s prokazatelně karcinogenními účinky, který se stal ve stavebnictví téměř průmyslovou normou.

1 komentář

  1. ivan stránský

    14.6.2020 at 17:32

    nevím, zda minerální vlna je škodlivá. ale vím něco o záření viz : pokud vás to zajímá, otevřete si http://www.elektroprojekty.8u.cz a jejich přílohy. dále LInked IN pod mým jménem. dále také http://www.pametnaroda.cz a poslechněte si reportáž. dále i mé články na obecné téma na stránkách časopisů, jako Je např. Přítomnost, Parlamentní listy, Krajské listy a další (net) .dále pokud si otevřete http://www.pametnaroda.cz a do vyhledávače moje jméno, pak si poslechnete příběh. dále můj pseudonym Kamil Jansa a viz např. fond Národní knihovny Praha a další. etc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *