Stavby domů představují poměrně rizikové pracovní prostředí. Ze statistik jasně vyplývá, že na nich každoročně dochází k tisícům rozmanitých nehod, při nichž není nouze ani o různě vážná zranění, ani o značné materiální škody. Pokud se tedy rozhodnete pustit do stavby domu, neměli byste zapomínat na adekvátní a komplexní pokrytí širokého spektra rizik vhodnými formami pojištění. Co a jak ale při výstavbě rodinného domu pojistit především? A na co rozhodně nezapomenout?
Především byste měli vědět, že sjednáte-li si pojištění nemovitosti, bude se vztahovat již na rozestavěnou stavbu. Svůj dům si tak můžete pojistit na celkovou předpokládanou částku dostavěné budovy už ve chvíli, kdy ji začínáte stavět. Ke škodám v průběhu stavby může ovšem dojít i na vybavení domácnosti, vyplatí se proto již předem myslet na pojištění domácnosti.
Rozestavěnou nemovitost pojišťujete již na její konečnou hodnotu, a to včetně vedlejších objektů na pozemku, mezi které patří třeba garáž, plot, kůlna nebo bazén. S dobře nastavenými limity pojistného plnění tak pojištění nemovitosti spolehlivě pokryje jak škody na samotné stavbě, tak ty způsobené na stavebním materiálu a věcech sloužících k výstavbě.
Pád pracovního náčiní z lešení ale může nešťastnou náhodou poranit také třeba kolemjdoucí či osoby, které se z těch či oněch důvodů v blízkosti stavby vyskytnou, nebo poškodit cizí majetek, proto nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti, které nabízí například Kooperativa. Toto pojištění dobře poslouží právě k úhradě případných škod způsobených na majetku či zdraví třetích osob, k nimž došlo například neobratnou manipulací s předměty na stavbě.
Foto: Shutterstock