Jak mít na zahradě dokonalé záhony

Březen a duben jsou měsíce jako stvořené pro setbu a sázení. Mraky konečně začínají ustupovat slunci, vzduch se otepluje a vláha z roztátého sněhu přitom stále udržuje hlínu měkkou. Je tedy ideální doba na zasetí semínek a zasazení rostlinek, které letos chcete na zahradě vypěstovat. Jak připravit zahrádku tak, že na ni bude celé léto radost pohledět?

 

Příprava záhonků

Na záhonky potřebujete mít prostor, na který svítí slunce, není tedy schován ve stínu. Také by měl mít kvalitní hlinitou půdu, které není příliš těžká, přitom bude propouštět vodu. Ideální je hlínu a záhony připravit již na podzim, pokud jste to nestihli, vrhněte se na úpravy hned, jak roztaje sníh. Kromě prostoru budete potřebovat také náčiní a pomůcky, jako jsou hrábě, lopata, provázek nebo kolíky. Nezapomeňte také na potřebné ochranné pracovní pomůcky, jako jsou kvalitní rukavice nebo montérky s laclem.

 

Jak vytvořit záhonek?

  1. Zemi je nejprve třeba zrýt a hlínu vyčistit od trávy, plevelu i kamenů.
  2. Za pomoci hrábí a lopaty urovnejte hlínu do jednolité plochy.
  3. Půdu je třeba nechat pár týdnů odpočinout, aby si odpočinula a usadila se.
  4. V dalším kroku si rozdělte prostor na jednotlivé záhony. Vyměřte si, kde budou hranice jednotlivých záhonů, a označte si, kudy budou vést cestičky mezi nimi.
  5. Cestičky vytvoříte tak, že hráběmi a lopatou vyhrabete hlínu směrem k záhonu tak, aby záhon byl výše než cestička. Cestičku poté vyšlapejte. Můžete si pomoci také prkny, kameny nebo dlaždicemi a „podepřít“ tak hlínu v záhonu.
  6. V urovnané hlíně si vyznačte řádky tak, abyste poté seli semínka v pravidelných rozestupech. Je to důležité pro to, aby rostliny měly při růstu dostatek místa.

Kam a jak sít zeleninu a bylinky?

Během dubna můžete zasívat všechny druhy zeleniny, a to mrkev, hrášek, červenou řepu, cukety, okurky i různé druhy salátů. Ze sazeniček můžete v tomto měsíc zasadit brokolici nebo křen. Na rajčata je však v dubnu příliš zima, ty můžete vysadit jen v případě, že budou ve skleníku.

Zasejte také vytrvalé druhy bylinek, jako je oregano, tymián, máta, šalvěj nebo levandule. Další bylinky, jako je kopr, anýz, koriandr nebo petržel, jsou vhodné především na okraje zahrádky, protože pomáhají chránit ostatní rostliny proti škůdcům. Naplánujte si proto záhony tak, aby tyto rostliny byly na jejich okrajích.

Výhodou všech pytlíčků, které nakoupíte v prodejnách, je to, že mají na svém obalu přesně popsaný postup, jak při jejich setbě postupovat. Například pro vysetí ředkviček stačí to, že kolíkem vyryjete cca 2 cm hlubokou čáru, do které nasypete semínka. Ta poté zahrnete hlínou, kterou lehce zamáčknete.

 

Jak si označit záhonky

Každou zasetou linii si dobře označte. Je dobré si zapíchnout kolíky do místa, kde začíná každý zasetý řádek. Kolík si můžete popsat názvem plodiny, která v řádku poroste. Druhou variantou je na kolík navléct prázdný pytlík od semínek, na něj navléct igelitový sáček a ten zajistit gumičkou. Tak vám při dešti zůstane pytlík suchý a čitelný.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *