Jak na jarní řez ovocných stromů a keřů

Jarní řez ovocných stromů a keřů je důležitým zemědělským postupem, který zajišťuje zdravý růst a plodnost rostlin. Po dlouhé zimě je čas na ozdravení a nastartování do nové sezóny. Nevíte si však rady s ořezem stromů? Máte strach, že neodborná údržba může vaší zahradě uškodit? Přemýšlíte, zda je jarní řez vůbec nutný a zda přináší nějaké benefity? Existuje mnoho specialistů, jak ale vybrat toho správného, který vám dokáže poradit s prořezáváním stromů a keřů či tuto práci odborně vykonat? Následující informace vám pomohou porozumět procesu prořezávání i ořezu a vysvětlíme důležitost profesionální péče o zeleň.

 

4 důvody pro prořezávání a ořezávání stromů a keřů

Existuje mnoho důvodů, proč je důležité pravidelně prořezávat ovocné stromy a keře. Přinášíme vám 4 hlavní důvody, kvůli kterým není dobré tuto činnost vynechávat:

Zlepšení plodnosti a kvality plodů: Prořezávání stromů a keřů pomáhá odstranit slabé a poškozené větve, což zlepšuje kvalitu a velikost plodů. Plody neprořezávaných ovocných stromů a keřů jsou malé a chuťově mdlé.

Zdraví rostlin: Odstranění starých a nemocných větví pomáhá zabránit šíření chorob a hmyzu.

Zlepšení světelných a vzdušných podmínek: Prořezávání stromů a keřů umožňuje, aby více světla a vzduchu pronikalo do koruny, což je zásadní pro zdravý růst rostlin.

Udržení správného tvaru stromů: Správný tvar je důležitý, jak z estetických důvodů, tak i pro udržení zdraví rostliny.

 

Kdy provést prořezávání

Pokud se rozhodnete pro profesionální údržbu stromů a keřů nebo alespoň pro konzultaci s odborníkem, bude vždy jeho první otázkou – „O jaký druh rostlin se jedná?“. Každý druh ovocných stromů se totiž prořezává za jiných teplotních podmínek a správně zvolená doba údržby je stěžejní. Obecně lze říct, že prořezávání ovocných stromů se provádí v době vegetačního klidu, tedy na jaře před rašením. Výjimkou jsou stromy, které kvetou až na jaře. U těchto druhů se provádí údržba a řez v době po jejich odkvětu.

 

Spolupráce s odborníkem vám ušetří nemalé finance

Dle specialistů ze společnosti MELOUNOVÁ, s.r.o., kteří se specializují na prořezávání stromů v Brně a nejbližším okolí, je pomoc profesionála pro kvalitní úrodu zásadní. Špatně odvedený jarní řez ovocných stromů a keřů může mít fatální důsledky. Neodbornou péči totiž zcela jistě snížíte kvalitu úrody, množství vypěstovaného ovoce je nižší a v nejhorším případě odumře i celá rostlina. Neodborná péče zabere i více času, který můžete věnovat jiným činnostem. S profesionální údržbou si můžete být jistí, že svým stromům a keřům věnujete tu nejlepší péči. Volbou správného odborníka ušetříte mnoho času, starostí i peněz.

 

Správný odborník se nejdříve ptá

Jak ale poznat vhodného odborníka, který provede jarní údržbu tím nejlepším způsobem? Při hledání firmy pro spolupráci dbejte na detaily. Pokládanými dotazy ze strany profesionála by určitě měly být otázky ohledně množství, druhové skladby i stáří vegetace. Umístění i přístupnost je také zásadní otázkou. Po objasnění těchto otázek byste měli obdržet návrh prováděných činností, časový harmonogram a cenovou nabídku.

 

Zajímá vás ještě něco dalšího?

Neváhejte kontaktovat specialisty na jarní údržbu ovocných stromů a keřů MELOUNOVÁ, s.r.o. prostřednictvím uvedených kontaktů na jejich webových stránkách.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *