Jak vybírat domovní čistírnu odpadních vod?

Čistírna odpadních vod je pro majitele nových rodinných domků v okrajových částech měst a obcí nebo pro majitele rekreačních domků v přírodě v současnosti naprostou nezbytností. S odpadní vodou z budov je třeba správně nakládat a nelze vypouštět jen tak na zahradu. Pokud nemáte možnost připojit odpady do centrální kanalizace, jsou čistírny vod v současnosti nejlepší možnou variantou. Jak vybrat tu správnou?

 

Rozhoduje hned několik parametrů!

Při výběru domácí čistírny odpadních vod rozhoduje hned několik parametrů, které je zapotřebí sledovat.

Ze všeho nejdříve je to velikost čistírny. Ta by měla být vybírána podle počtu členů v domácnosti. Pokud zvolíte velkou čistírnu, bude nevyužitá a její provoz bude dražší. Pokud zvolíte příliš malou čistírnu, její kapacita nemusí provozu domácnosti stačit. Mezi nejvyužívanější druhy pro rodinné domy se řadí čistírny pro 2-6 osob.

Dalším kritériem by měla být kvalita využívaného materiálu, ze kterého jsou čistírny vyrobeny. Různí výrobci využívají rozdílné materiály s rozdílnou kvalitou a odolností.

Zaměřit byste se také měli při výběru na samotnou technologii čištění uvnitř čistíren. I technologie čištění bývají u jednotlivých výrobců odlišné a hlavně s odlišnou účinností. Využité technologie mají velký vliv nejen na účinnost čištění odpadních vod, ale také na spotřebu elektrické energie čistíren a na hlučnost celého setu.

 

Jak by měla vypadat kvalitní čistírna? Příkladem jsou DČOV Gonap!

Jak by měla vypadat kvalitní čistírna odpadních vod, si nyní představíme na konkrétním produktu. Jako modelový příklad jsme zvolili model Gonap 5Pa* od jednoho z největších a nejdéle působících výrobců na českém trhu. Společnost Gonap vyvíjí a vyrábí čistírny odpadních vod ve spolupráci s jinými firmami a organizacemi, se kterými spolupracuje na vývoji a inovacích. Snaží se o neustálé vylepšování vlastností svých produktů. Firma GONAP spol. s r.o. je certifikována dle systému kvality ISO 9001:2000.

 

Popis čistírny Typ 5Pa*

Čistírna odpadních vod 5Pa* je vyrobena ve zcela samonosném provedení pod zem tak, aby víko bylo jen 10 cm na terénem země. Nádrž je vyrobena z vysoce kvalitních plastů, které disponují maximální odolností, dlouhou životností a jsou zcela nepropustné vůči vodě i vůči zápachu. Vnitřní prostor nádrže je rozdělen několika technologickými přepážkami. Horní část je vyrobena jako uzavřený prostor, určený pro elektroventily, dmychadlo a nádoby pro odvodňování stabilizovaného kalu. Velikost akumulačního prostoru je taková, aby byl čistící proces aktivován jen jednou denně, tedy každých 24 hodin. Chod celé čistírny je tichý a ekonomicky nenáročný. O řízení se stará mikroprocesorová jednotka PLC, která zobrazuje také vizualizace provozních stavů. Nad čističkou máte neustále kontrolu 24 hodin denně.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *