Snad každý, kdo má zahradu, přemýšlí nad tím, kam se zbytky trávy, listí nebo zbytky jídla, a vždy se dopracuje ke stejnému výsledku: kompostér je pro zahradu nutností. Nemusí to však být nevzhledná hromada v nejvzdálenějším rohu zahrady, naopak.
Můžete mít zahradu velkou jako dvě fotbalová hřiště nebo malinkou jako dlaň u chatky v zahrádkářské kolonii. Péči potřebují obě a biologický odpad se bude muset vyřešit také na obou. Dřevěné kompostéry jsou nejen užitečné a praktické, ale mohou se stát i doplňkem naší zahrady a schovat to, co mají uvnitř. Z počátku totiž zbytky jídla, spadané listí nebo posekaná tráva nijak nepřipomínají úrodnou hlínu plnou živin, když ale necháte pracovat přírodu, nemusíte se už o nic starat a jen kompostu dopřát čas.
S ohledem na velikost zahrady vybírejte také velikost, jakou má budoucí kompost zabírat. Pokud by vám pak jeden nestačil, založit můžete nový. Velká zahrada u rodinného domu početné rodiny bez problémů zvládne využít kompostér se základnou 150x150cm. Výhodou je, že můžete jednotlivá patra postupně přidávat a celý kompostér roste přesně tak, jak potřebujete. Na malou zahrádku zvolte spíše menší rozměr kvůli ušetření místa a možnosti co nejvíce využít volnou plochu.
Díky kompostérům už nemusíte přemýšlet, co udělat třeba se shnilým ovocem, které napíchaly vosy, kam dát uschlé větvičky rajčat nebo jak zlikvidovat všechny rostliny na podzim, když zahradu čeká velký úklid. Využijte systém kompostování a o zbytek se postará příroda a její obyvatelé. Vy už si pak jen vezmete hotovou hlínu bohatou na živiny, kterou můžete použít i jako hnojivo na záhony nebo okrasnou skalku. Dřevěné kompostéry vypadají na zahradě velmi dobře, neruší její vzhled a ani nemusíte mít obavu, že ptáci nebo drobní hlodavci budou roznášet kousky kompostu po pečlivě upravené zahrádce.